Abdurrahim Karslı “Biz Türkiye Cemaatinin Partisiyiz”

31 Mayıs 2018

17Merkez Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Abdurrahim Karslı 70 yerel televizyonda yayınlanan “Anadolu Soruyor” programında gazetecilerin sorularını cevapladı. Karslı “AKP neyin önünün kesmek istiyorsa ‘Cemaatçi’ damgası vuruyor. Biz Türkiye Cemaati’nin partisiyiz” dedi.

Erkan Sağlam (Kanal 43-Kütahya), Ümit Babacan (Martaş TV-Balıkesir), Turgay Terzibaş (Gelişim TV-Rize), Hüseyin Kömür (Kanal 60- Tokat), Nebahat Demir (Kanal 2000-Mersin), Metin Gün (Batman TV-Batman), Çağatay Öner (ORT TV- Osmaniye), Naime Simsaroğlu (Manisa TV-Manisa) ve Naci Ünlü’nün (NTV-Niğde) sorularını cevaplayan Karslı şunları söyledi :

– “Ülkemizde şu anda adalet, huzur, barış, birlik, hukuk ve özgürlük yok. Su yokuşa akıyor. Türkiye, iktidarından da, muhalefetinden de memnun değil. İktidar da, muhalefet de küresel güçler tarafından dizayn edildi. İşte biz bu projeleri yok etmek için iktidar olacağız.”
– “AKP’nin bizimle uzaktan yakından ilgisi yok. Ne dini, ne hukuki, ne de siyasi olarak. Bizi AKP’ye benzetmeyin. CHP manevi değerlerimizle kavgalı. MHP milliyetçiliği Ankara ve İstanbul’da yapıyor. Gitsene doğu ve güneydoğuya. HDP de kürt milliyetçiliği yapıyor. Türkiye’nin yüzde 60-70’i yeni bir siyasi anlayış arıyor. İşte o parti biziz. AKP zaten bitti, Davutoğlu yetmediği için, Erdoğan meydanlara iniyor.”
– Türkiye’de yolsuzluk da var, hırsızlık da var. Merkez Parti’nin finans maliyeti tamamen bana ait. Önümüzdeki seçimler için de gerekli olan parayı ayırdım. İl ve İlçe teşkilatlarımız kendi masraflarını karşılıyor. Bizim için arkasında cemaat var dediler, dış finans kaynakları var dediler, Abdullah Gün var dediler. Hepsi gerçek dışı. 4 sene önce dertlerim beni ortaya çıkardı. Hiç bir yana angaje değiliz. Birçok partiden bir araya gelen bir ekip cemaate bağlı olabilir mi ? Biz Türkiye cemaatinin partisiyiz. Bizim için Cumhuriyet nimettir. Ben dindar bir cumhuriyetçiyim. AKP Cumhuriyeti istemez. Neyi durdurmak istiyorlarsa, kimin önünü kesmek istiyorlarsa, hemen cemaatçi damgası vuruyorlar.”
– “Türkiye’de siyasi ahlak yok, siyasi edep yok. Türkiye’de kanun terörü var. Şahıslar için bir gecede kanun çıkartıyorlar. Biz iktidara gelirsek ülkede ne kadar yabancı varsa göndereceğiz. Yönümüzü Avrupa’ya çevireceğiz. Sanat ve sanayi alanında birlikte çalışacağız. Kendi üretimimizi artıracağız, işçi haklarına saygılı olacağız. Dini kendi alanımızda yaşayacağız. Siyasi hayatı temiz, güneydoğunun parçalanmasını düşünmeyen insanlar partimize katılacak. Bu katılımlar belki yarın, belki yarından da yakın olabilir.”
– “Bizim parti olarak yüzde 10 barajı derdimiz yok. Zaten şu anda aşmış durumdayız. Bizim derdimiz iktidar olmak. Biz bu iktidarı muhakeme edip, tasfiye etmek istiyoruz. Milletimizden bize bu konuda yetki vermesini istiyoruz. Bizim eleştirilerimiz sadece AKP’ye değil, mecliste bulunan tüm partilere. Atatürk siyasi ve askeri bir kahramandır. Hatasını da, sevabını da tartışmak lazım. İlahlaştırmak yanlış. Atatürk üzerinden siyaset yapmak da yanlış. Aynı şekilde cemaatlerin de siyasetle ve para ile işleri olmamalı.”