Abdurrahim Karslı’nın gözünden siyasetçilerin değerlendirmesi

24 Mayıs 2018

Merkez Parti Genel Başkanı Abdurrahim Karslı RotaHaber.com‘a verdiği özel röportajda, siyasetçilerin bugünü kurtarmanın peşinde olmaktan sorunlara kalıcı çözüm üretmekten uzakta olduğunu söyledi. Karslı, siyasetçilerin hedeflerinin neler olduğunu da teker teker anlattı.
Merkez Parti Genel Başkanı Abdurrahim Karslı, politikanın ve politikacıların çözüm üretmekten uzak, sorunları ötelemek ve onlara günlük çözümler üretme peşinde olduklarını söyledi. Karslı, sığ yaklaşımlardan dolayı seçim sonrası ortaya çıkan tablodan sağlıklı bir çözüm üretilemeyeceğini ifade etti.

Çamlıca’daki evinde kendisi ile bayramlaşmaya gelen partililerle sohbet eden Merkez Parti lideri Abdurrahim Karslı, her siyasetçinin kafasında bırakın Türkiye’yi parti menfaatinden öte kişisel çıkarlar bulunduğunu öne sürdü. Partililerin soruları üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan dahil, bütün siyasetçilerin neyin peşinde olduğunu anlattı.

Karslı, hangi isim neyin peşinde olduğunu şöyle ifade etti:

TAYYİP ERDOĞAN:
7 Haziran’ın tek mağlubu. Ancak, partilerin içine elini atmış gibi adımlar attı. Muhalefet partilerine, “İpler benim elimde, yoksa partinizi karıştırırım” mesajı verdi. Şimdi de “erken seçim” diyerek onların sağlıklı politika geliştirmelerine engel olmaya çalışıyor.
Aslında bütün çabası yargılanmaların önünü tıkamak. Erken seçim kumarı oynuyor. Liderliğinden geldiği parti 258 milletvekili çıkardı. Erken seçime gidilirse düşse düşse 220’ye düşer. Yine kilit parti olur diye hesaplıyor. Ama “ya tutarsa” dediği şey, AK Parti’nin tek başına iktidar olması. Ya bu gerçekleşirse, ye da 276’dan 3-5 eksik kalsa bile bu bir şekilde tamamlanır diye hareket ediyor.
AHMET DAVUTOĞLU:
Aslında eli en güçlü olan siyasetçi. Ancak, Tayyip Erdoğan ile olan ilişkilerini olması gerektiği yere konumlandıramayınca konumu en güç duruma düşmüş oluyor. Başında bulunduğu partinin 258 sandalyesinin gücünü kullanarak mutlaka bir koalisyon kurmak istiyor. Birinci hedefi koalisyon kurmak, kiminle kurulacağı ikinci sırada geliyor. HDP ile kurulacak bir ihtimali bile yapabana atmıyor. Atmak istediği her adımda Tayyip Erdoğan dengesini gözetmiş olmak, bütün avantajların elinde riske dönüşmesine neden oluyor.
KEMAL KILIÇDAROĞLU:
Yılların iktidara hasret CHP’sini “koalisyonun bir tarafından tutturabilir miyim”in peşinde. Bu olmasa bile tabanına bu uğurda canla başla mücadele etmiş görünmek istiyor. MHP lideri Bahçeli’ye “Başbakan sen ol” teklifini yapmasının bir sebebi de bu idi. Esas amacı ise parti liderliğinde olmaya devam etme peşinde.
DEVLET BAHÇELİ:
MHP lideri Bahçeli, daha önceki ortaklığın korkusunu hâlâ üzerinden atabilmiş değil. Çıkacak bir ekonomik krizin üstlerine kalmasının endişesi içinde. Esas politikası ise Genel Başkanlık koltuğu üzerinde durmaya devam etmek üzerine kurulu. Parti içindeki iktidarının sürmesini, Türkiye Cumhuriyeti’nde iktidar olmaktan daha önemli görüyor. Bunda birinin garanti, ötekisin ise bir kafeste olmayan kuşa benzetmenin de rolü var.
BDP:
BDP’lilerin bir hedefi var. Abdullah Öcalan‘ın serbest bırakılmasını sağlamak. Bütün siyasetlerini bunun üzerine kurmuş durumdalar. Bir anlamda varlıklarının sebebi olarak da bunu görüyorlar. Bu yaklaşım onların, Türkiye partisi olma iddiasının da içinin boş kalmasına sebep oluyor.
Esas itibariyle partiler içerisinde en tutarlı olanı da BDP. Bu düşüncelerini seçimler öncesinde de ortaya koyuyorlardı.

BUGÜNÜN DIŞINDA ÇÖZÜMLERİ YOK
Merkez Parti Genel Başkanı Abdurrahim Karslı, iktidar dahil bütün siyasi yapıların ülkenin sorunlarına çözüm üretmekten uzakta olduğunu söyledi. AK Parti’yi sorunların kaynağı olarak gösteren Karslı, hepsinin bugüne çözüm bulma peşinde olduğunu, sorunu kökten çözmek isteyen bir yapıdan uzakta bulunduklarını söyledi.