Ali Çitil, ’17 Aralık soruşturması usulüne uygun yürütülmedi’

24 Mayıs 2018

17 ARALIK’IN YILDÖNÜMDE SORUŞTURMAYLA İLGİLİ OLARAK MERKEZ PARTİ GENEL BAŞKAN DANIŞMANI AV. ALİ ÇİTİL; “17 ARALIK ÇOK CİDDİ ÇELİŞKİLERLE DOLU BU ÇELİŞKİLERİ DE GEREKÇELERLE KAFAMDA DOLDURAMIYORUM BU SEBEPLE BU SORUŞTURMANIN HUKUKİ ÇERÇEVELERDE İLERLETİLMESİ GEREKİRDİ, DEDİ.
Merkez Parti Genel Başkan Danışmanı Av. Ali Çitil, KRT TV’de Çağlar Cilara’nın sunduğu ‘Siyaset ve Adalet’ programına konuk oldu ve 17 Aralık’ın yıl donümünde yapılan soruşturmayı değerlendirdi.

Açıklamalarına, ‘Bir takım hukuk kuralları çiğnendi bunun için ceza hukuku ihlal edilerek soruşturma yürütüldüğü için ben kesinlikle bir yolsuzluğu ortaya çıkarmaya yönelik yürütüldüğünü düşünüyorum. Bana göre bu bir darbe girişimi değildir.Deliller gerçeğe aykırı değil. Soruşturma usule uygun yürütülmedi. Polis meslek yüksek okullarından mezun olanlar normalde atamaları yapılıyor idi ancak düzenlemeyle birlikte mezuniyet aşamasına gelmiş olanlara sözlü mülakat getirildi, bu mülakatta tamamen elemeye yönelik olan sorular yöneltildi’şeklinde devam etti.

‘HUKUK DEVLETİ YAZMAKLA, HUKUK DEVLETİ OLUNMUYOR’
Çağlar Cilara’nın sorularını yanıtlayan Ali Çitil, ‘Bir çok arkadaşımız mağdur oldu. Öğretmen olmuş bir arkadaşımızı atayamıyorsak, polisliği hak etmiş bir arkadaşımızı atayamıyorsak bizim hukuk devleti olma açısından çok büyük sıkıntılarımız var demektir. Anayasa da hukuk devleti yazmakla hukuk devleti olunmuyor maalesef’ şeklinde konuştu.