Cengiz “90 Yıldır Parlamenter Sitemi Oturtamadık, 3 Günde Başkanlık Sistemini Mi Oturtacağız”

30 Mayıs 2018

Merkez Parti İstanbul Milletvekili Ercan Cengiz, KRT Televizyonu’nda Haber Özel programına konuk oldu. Cengiz “Biz 90 yıldır hala parlamenter sistemi tam olarak oturtamadık, 3 günde sayın Cumhurbaşkanı’nın istediği başkanlık sistemini nasıl oturtacağız ?” diye sordu.

Programda ülkedeki gelişmeler konusunda soruları yanıtlayan Merkez Parti İstanbul Milletvekili Ercan Cengiz şunları söyledi :

– “Türkiye’de adil yargılama yok, yargı bağımsızlığı yok. Eğer ülkemizde paralel yapı varsa, bunun bir tarafı da AKP’dir. Hakim ve Savcılara bağımsız olduklarının teminatını vermek lazım. Maalesef Türkiye’de son dönemde bu yapılamadı.

– Cumhurbaşkanı tarafsız olmalı, yemini var. Demek ki sayın cumhurbaşkanı yemin ederken ayağını kaldırmış. Kendisi tarafsızlığını yitirmiş durumda. AKP’nin yeni kadrolarının propagandayı beceremeyeceğini bildiği için kendisi bu çalışmaları yapıyor. Anayasa’yı değiştirmek için elinden geleni yapacak.

– Sayın Cumhurbaşkanı başkanlık sistemine geçerek, ülkeyi tek başına yönetmek istiyor. Biz 90 yıldır parlamenter sistemi oturtamadık, üç günde başkanlık sistemine nasıl geçeceğiz ?

– Çözüm süreci koca bir yalan. AKP ülkemizi federal sisteme götürmeye çalışıyor. Bu Türkiye’nin bölünmesi demek. Biz Merkez Parti olarak buna asla izin vermeyeceğiz. Sonuna kadar mücadele edeceğiz.

– Türkiye’de kamu saltanatı var. Kamuda inanılmaz harcamalar yapılıyor. 1 komutan 20 araçlık konvoyla, bir yerden, diğer bir yere gidiyor. Yazık, her şey makul seviyelere çekilmeli. Merkez Parti olarak işte bu harcamaları biz makul seviyelere çekeceğiz.