Demiralp “Ekonomik Yangın Sönmez”

30 Mayıs 2018

Merkez Parti Ekonomi ve Finanstan sorumlu Genel Başkan yardımcısı İrfan Demiralp “Türkiye 2015 yılında dış borç çevirmesinde büyük sıkıntı çekecek. Bunun da kurlara yansıması olacak” dedi.

Petrolde hızlı düşüşün, petrol alan ülkeler için önce iyi olacağına dikkat çeken Demiralp “Ancak sonradan bu petrol alan ülkeler büyük sıkıntı çekerler. Özellikle Türkiye’de büyüme ve üretim yavaşlar. Çünkü Rusya gibi petrol geliri elde eden ülkelerin, gelirleri azalınca, alın gücü de azalır. Bu da dolaylı yoldan bizim ekonomimizi etkiler. Örneğin gelirleri düşen Rus turistler ülkemize gelmez ve turizm sıkıntı çeker. Aynı zamanda petrol düştüğü zaman kurlar yukarı çıkar. Amerika, Rusya ekonomisini çökertmek için fonlarını Rusya sermaye piyasalarından çekilmeye teşvik etti ve başarılı da oldu. Rusya şimdi ekonomik sıkıntı yaşıyor. Bu durum bizi de etkiliyor. Rusya’dan çıkamayan fonlar, Türkiye’deki tahvil ve bonolarını elden çıkarmaya başladı ve kurumuz arttı” dedi.

Türkiye’de Merkez Bankası kullanılabilir rezervlerinin 41 milyar dolar olduğunu hatırlatan İrfan Demiralp “41 milyar dolarlık rezervle bu yangın söndürülemez. Özel sektörün dış borcu 278 milyar dolar. Bunun yarısına yakını kısa vadeli ödemede. 2013 yılında milli gelir 822 milyar dolar. Beklenen o ki 2014 yılında bunun altında olacak. 2014 üçüncü çeyrek büyümesi 1.7 civarında. Tüm bunlar şunu gösteriyor. Özel sektör yatırım yapamıyor. Kamu harcamalarındaki 6.6’lık artış olmasaydı büyüme eksi olacaktı. Türkiye 2015 yılında dış borç çevirmesinde büyük sıkıntı çekecek. Bunun da doğal olarak kurlara yansıması olacak” diye konuştu.