”Hakim ve savcıları siyasetin içine soktuk..”

31 Mayıs 2018

Merkez Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Abdurrahim Karslı, HSYK seçimlerinin sonuçlanmasının ardından açıklama yaptı. Seçilen üyeleri tanıdığını vurgulayan Karslı “Bunlar ne olursa olsun hükümetin her istediğine evet diyecek insanlar değil” dedi.

Karslı’nın açıklaması şöyle :
“Bildiğiniz gibi HSYK seçimleri sürecinde usul ve beyanlar çok kötüydü. En son hükümetten en üst düzey
yetkililer ve özellikle bakanlar, ‘Bizim istediğimiz olmazsa seçimi meşru saymayız’ diye açıklama yaptılar. Bu ve benzeri yapılanlar, bu işin hukuk ve adalet adına bir seçim olmadığını gösteriyordu.
Sonuç olarak basına yansıyan, hükümet kanadının seçimleri kazanması şeklinde yorumlandı. Ancak biz tam da bu kanaatte değiliz. İlk HSYK seçildiğinde de, hükümet kazandığını ilan etmişti, ancak daha sonra sıkıntılar çıktı, durumun hükümetin istediği gibi olmadığını anladık.
Şimdi de kazanan adayların bazılarını yakinen tanıyoruz. Bunlar ne olursa olsun hükümetin her istediğine evet diyecek insanlar değiller. En azından hırsızı makbul ve mübarek diye ilan etmezler. Körü körüne AKP li değiller. Karma bir yapı ortaya çıktı diye düşünüyoruz.
Hükümetin istediği ayrı, ortaya çıkan ve ilerde göreceğimiz durum ayrı tecelli edecek ve adalet, hukuk adına güzel şeyler olacak diye dua ediyoruz ve ümit ediyoruz. Ancak bu iş bize bir hususu daha gösterdi ki, bu vesilelerle hakim ve savcılarımızı da çok siyasetin içine soktuk. Türkiye’de zaten adalet yerlerde sürünüyor. Merkez Parti iktidarında başta adalet olmak üzere bütün bu konuların yeniden masaya yatırılması gerekir. Adalet ve hukuk bizim işimiz ve en iddialı olduğumuz konulardır. Milletimizin teveccühünü ve desteğini bekliyoruz. Yoksa Cumhurbaşkanlığı makamından tutunuz, en alt kademeye kadar hukuk ve adalet tanımama durumu devam edip gidecektir.”