HAYRETTİN İVGİN’DEN İSRAİL ORDUSUNA SERT TEPKİ

28 Kasım 2023

 

 

Merkez Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayrettin İvgin, İsrail ordusunun Filistin’de yaptığı insanlık dışı uygulamalara tepki gösterdi. İvgin, eski Türklerdeki savaş ahlakının Türkiye Cumhuriyeti ordusunda da devam ettiğini belirterek, İsrail’e uyarılarda bulundu.

 

 

İvgin yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

 

“Birazdan madde madde ifade edeceğim savaş ahlakı ve kurallarına, her Türk devletinde Bilge Kağan’dan bu yana titizlikle uyulmaktadır. Türk subayı, Türk astsubayı ve her türlü rütbeden olanlar bu savaş ahlâkını ve kuralları askerî okullarda, harp okullarında öğrenir. Bu ahlâkın dışında hareket eden ve kurallara, uymayan subay,  astsubay, er ile rütbeli-rütbesiz bütün askerler mutlaka cezalandırılır. İsrail ordusu bu kurallara bakarak feyz almalıdır.

 

ESKİ TÜRKLERDE SAVAŞ AHLAKI

 1. İki Türk bir tek düşmana saldırmaz.
 2. Atlı bir Türk, yaya düşmana saldırmaz.
 3. Silahsız düşman kesinlikle öldürülmez.
 4. Aman dileyen (teslim olan) düşman öldürülmez.
 5. Esir alınan düşman öldürülmez.
 6. Kadın ve çocuğa vurulmaz, esir alınmaz ve öldürülmez.
 7. Düşmana gece saldırılmaz.

 

TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN ORDUSUNUN SAVAŞ AHLÂKI

 

 1. Savaş insanî ve ahlakî kurallara göre yapılır. Hukukun, adaletin ve vicdanın kabul etmediği bir yol ve hareket kesinlikle savaşlarda uygulanmaz.
 2. Savaşta yaşlılara, kadınlara, çocuklara, her türlü engellilere, hastalara, hasta bakıcılarına, hastanedeki doktorlara dokunulmaz ve öldürülmezler.
 3. Hastanelere, ibadethanelere, okullara, kütüphanelere, tarihi eserlere ve insanlığın ortak değerleri olan eserlere, çevreye ve doğaya saldırılmaz, bomba atılmaz, yakılmaz, yıkılmaz.
 4. Gıda stokları, ürünü üstünde olan tarlalar, bostanlar, meyveli bahçeler, içme suları tahrip edilmez, zehirli atıklarla kullanılmayacak hale getirilmez.
 5. Sivil halka ve sivil hedeflere saldırılmaz, sadece askeri hedeflere yönelinir.
 6. Düşmana hangi dinde olurlarsa olsunlar bayram günlerinde, dinî ayinleri sırasında, kutsal gün ve saatlerinde saldırılmaz.
 7. Türk ordusu kimyasal ve zehirli gaz silahları, atom bombası, misket bombası gibi savaş aletleri kullanmaz.
 8. Savaş esirlerine insanca muamele edilir, uygun yatacak yerler temin edilir, aç bırakılmaz, zincire vurulmaz, hasta iseler tedavi edilir, yaralı iseler bakımları yapılır, kötü davranılmaz. Esirler hiçbir zaman sebepsiz öldürülmez.
 9. Savaş bittiğinde, esir değişimi kararından sonra esirler, bekletilmeden derhal serbest bırakılır.
 10. Savaş sırasında düşman barış teklifi yaparsa derhal  savaşa ara verilir ve barış görüşmeleri yapılır.
 11. Türk askeri, düşman tarafın topraklarında ise asla çapulculuk ve yağma yapmaz, silahsız halka zulmetmez, onların mal, can ve güvenliğini sağlar.
 12. Türk askeri hiçbir zaman ganimet peşinde koşmaz, varsa sahipsiz ganimetler onlar devletin malıdır.
 13. Türk askeri, savaştan sonra yapılan ateşkeslere, anlaşmalara ve sözleşmelere uyar, bu anlaşmaları asla bozan taraf olmaz.
 14. Türk askeri savaştan kaçmaz, kendine emanet edilen silâhlara, savaş araçlarına sahip olur , onları canı gibi korur.”