İktidar ve muhalefetin yetersiz okumalarını masaya yatırıp siyaseti daha doğru okumalıyız

18 Mayıs 2022

Türkiye’nin Sesi Partisi Genel Başkanı Ayhan Bilgen, Merkez Parti konferans salonunda ülke gündemine dair değerlendirmelerde bulundu. Yeni bir siyaset dili inşa edilmesi gerektiğini belirten Bilgen, doğru okuma yapmadan siyasette başarı sağlanamayacağını dile getirdi. Bilgen, “Siyasette yanlış öngörü yanlış kulaç atmayı, boşa düşmeyi beraberinde getirir. Reel durumu doğru okumak, sonrasında bir planlama, strateji ve söylem analizi geliştirmek gerekmektedir. İstisnaları vardır ancak Türkiye’deki siyasette çok gürültü olup ama hiç fikir olmadığı için tutarlılık, bütünlük yok. Okumalar da bir fikir analizine dayanmıyor. Son derece tepkisel, rakiplerin dediğinin tersini söylemek üzerine alan açılmaya çalışılmakta, bu da hakikatle çelişmektedir. Dolayısıyla adaletli bir söylem ortaya çıkmıyor. Burada yeni bir siyasi okumaya ihtiyaç olduğunu konuşmamız gerekmektedir. Toplumun siyasette doğru yerde konumlanmasını tek seçenek olarak görüyorsak toplumu ikna etmek zorundayız” dedi.

Türkiye’deki iktidar ve muhalefet sorununa da değinen Bilgen, “Bugün iktidar üzerinden gelişen okumalar doğru olsaydı yaşadığımız ekonomik sorunlarla karşılamazdık. İktidarın yaptığı gibi yapabilirsiniz, “evet ortada bir ekonomik sorun var ama bu bizden kaynaklanmıyor, küresel piyasalardan kaynaklanıyor” diyebilirsiniz. “Dünyada böyle krizler yaşanıyor, bunun suçlusu biz değiliz” diyebilirsiniz. Muhalefetin tam tersi bir okuması var elbette. Muhalefet eleştirel bir yerde durduğu için sorunları daha iyi okuyor. Orada da başka bir handikap ortaya çıkıyor, eğer muhalefet meseleleri doğru okuyorsa neden 20 yıldır iktidar değiştiremiyor?” değerlendirmesini yaptı.

Bilgen şöyle devam etti:

Eğer gerçekten yeni bir siyaset arayışındaysak, siyaset kurumu her zaman güncellenmelidir. Siyaset kurumu gerçekten dönüştürücü bir işlev görecekse birinci adımı doğru okumakla mümkün olur. İktidarın ve muhalefetin yetersiz okumalarını da masaya yatırıp kimseyle kavga etmeden, kısır çekişmeler içine girmeden önce doğru bir ihtiyaç, risk analizi yapmak sonra imkân ve avantajlarla ilgili somut durumu görmek, deyim yerindeyse yeniden helva yapmanın yolunu aramak zorundadır. Tarihin her döneminde güçlü siyasi hareketler yola çıkarken böyle başlar.