Karslı, Banka hukukçularını göreve çağırdı

30 Mayıs 2018

Merkez Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Abdurrahim Karslı, Bugün TV’de katıldığı Haber Programı’nda dolaylı yoldan el konulan Bank Asya hukukçularını acil göreve çağırdı.

İstanbul Üniversitesi İcra-iflas ve Medeni Usul Hukuku Anabilim dalı başkanı Olan Prof. Karslı, ”Banka’nın hukukçuları dava açmak için bir an önce harekete geçmeliler. Zaten, hukukçuların bugüne kadar dava açmamaları hükümeti ve ilgili kurumları cesaretlendirmiştir” dedi.

Spiker Evren Özalkuş’a Ankara stüdyosundan canlı olarak bağlanan Merkez Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Abdurrahim Karslı, Bank Asya’nın 1996 yılından beri faaliyette olduğunu ve bugüne kadar herhangi bir sıkıntının yaşanmadığını belirterek,”Bir bankanın hizmet vermesi için piyasa güvenliği ve mevduatı önemlidir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun yetkileri 5411 sayılı Bankalar kanunu ile belirlenmiştir. Bu kurumlar bunların dışında iş yapamazlar”dedi.

Önleyici, düzenleyici ve yeterlilik belgesi alan bir bankanın yaptığı işlemlerin kanuna uygun olduğunu belirten Başkan Karslı, Bank Asya için vicdan, hukuk ve ahlak dışı bir uygulama yapıldığına kaydetti. Dönemin Başkanı ve günümüz Cumhurbaşkanı, aylar önce Bank Asya’nın işlemleri ile ilgili kanaatlerini belirttiğine dikkat çeken Merkez Parti Genel Başkanı Abdurrahim Karslı, ’Banka hukukçularının zamanında tavırlarını ortaya koymamaları ve dava açmamaları yetkilileri cesaretlendirdi. Eğer banka hukukçuları, konu gündeme geldiğinde harekete geçmiş olsalardı, belki bu duruma gelinmezdi .Burada bir hakkın ihlali var. Bu hak dava yoluyla alınabilir ancak daha önce de söylediğim gibi hukukçuların bir an önce harekete geçmesi gerekiyor” diyerek hukukçu meslektaşlarını uyarıda bulundu.

Hak mahrumiyetiyle ilgili açılacak olan davada yönetimin kısa sürede değişmesi ve eski haline gelmesinin mümkün olduğunu da belirten Başkan Karslı, ’Mudilerin hak mahrumiyetlerini korunması, banka ile çalışan kişilerin zarar görmeleri, Banka adına işverenlerin verdikleri teminat mektupları durumu acı bir tablo olarak ortaya çıkmıştır’ dedi. Banka Hukukçuların her bir yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunması ve banka içindeki aktiflerin başka bir bankaya aktarılması gibi durumların yaşanabildiğini ve daha önce içi boşaltılan bankaların Avrupa İnsan Hakları Mahkemelerine açtıkları davaları kazandıkları tüm çıplaklığıyla ortaya çıkmıştır’ diyerek banka yetkililerinin dikkatli olmaya davet etti.

Başkan Karslı, cemaate yakın olan bankanın cemaatle ilgili olarak finans kaynakları hakkında bilgi toplamak ve eğer var ise ilgili makbuzları bulup ortaya çıkarmak için böyle bir olaya giriştiğini belertti. Başkan Karslı, banka hukukçularının zaman kaybetmeden hak kaybı davalarını açmaları gerektiğini sözlerine ekledi

Bank Asya’ya hukuksuz olarak el konulduğunu ve hukukun ayaklar altına alındığını belirten Merkez Parti Genel Başkanı Abdurrahim Karslı, işin gerçek yönünü ve hukuki açıdan yapılması gerekenleri BUGÜN TV’de açıkladı. İstanbul Üniversitesi İcra-iflas ve Medeni Usul Hukuku Ana Bilim Dalı başkanı olan Prof. Karslı, 26 bankaya bilirkişilik yaptı..