Karslı: BM Seçimi, Hükümetin Uluslararası Camiadaki İtibar Kaybının Tescili

31 Mayıs 2018

Merkez Parti Genel Başkanı Prof.Dr.Abdurrahim Karslı, BM Güvenlik Konseyi’nin 10 geçici üyesinin değişimi için yapılan seçimler ve Türkiye’nin kaybetmesi ile ilgili yaptığı açıklamada “Bu seçim, hükümetin uluslararası camiadaki itibar kaybının tescilidir” dedi.

“Sonuçlar, hükümet yetkililerinin ve kendisini dev aynasında gören Cumhurbaşkanımızın iddialarının ne kadar asılsız olduğunu ortaya koymuştur. Seçimlerden önce Dışişleri Bakanı, sandıktan Türkiye’nin çıkacağına kesin gözüyle bakıyor;

‘’Türkiye’nin uluslararası örgütler ve BM nezdinde oynadığı rolün herkes farkında’ diyordu. Sonuçta ne oldu; son tura kalan Türkiye’nin yerine, Venezuela, Malezya, Angola, Yeni Zelanda ve İspanya seçildi. Amaçlarını kendilerinin bile bilmediği tezkereyi Meclisten geçirirken “kilit ülke olma” hayali kuran atanmış Başbakanımız, uzmanı olduğu uluslararası ilişkiler açısından bu durumu nasıl yorumluyor; kendilerine soruyorum” diye konuşan Karslı; bu durumun, mevcut hükümetin uluslararası terör ile olan ilişkileri ve komşularla olan münasebetlerinde uluslararası hukuka uymamasından kaynaklandığını; çözümün ise ancak bu hükumetten kurtulmakla mümkün olacağını söyledi.