Karslı: ‘Devlet Geleneği Kalmadı’

30 Mayıs 2018

KRT TV’de Çağlar Cilara’nın hazırlayıp sunduğu ‘Haber Özel’ programına katılan Merkez Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Abdurrahim Karslı gündemdeki konuları değerlendirdi.
7 Haziran seçimine hazır olduklarını ve Merkez Parti’nin seçim gününe kadar güçlenmeye devam edeceğini belirten Karslı’nın gündem maddelerine yaptığı yorumlar şöyle:

TDK’nın ‘Müsait’ skandalı

Söylenebilecek pek bir şey yok. Absürd buluyorum. Ne bilimsel ne tarihsel açıdan doğru değil. Zannedersem keyfi bir seçim, herhalde buna karar veren böyle bir bakış açısıyla yetişmiş.

Kürt kanaat önderlerinin isimlerinin bölgedeki okullara verilmesi

Sevinirim. Onlar sadece o bölgenin değil bu ülkenin, hepimizin değeridir. Said Nursi’nin eserlerini ben de büyük zevkle okurum.

Amerikan Başkan Adayının Kürt Devleti açıklaması

Tabi bunlarda dizayn etme ruhu var ve maalesef başarılı da oluyolar. Halkları kendi çıkarları için köleleştirme süregelen taktikleri. Emperyalizmin bölgelerde hakimiyet kurmak için uyguladığı metod artık kendi askerlerini oraya yığmak değil. Bu değişti, artık bölgedeki ayrılıkçı unsurları birbirlerine kırdırıp, çatıştırıp istediklerini daha ucuza ve kayıpspz elde ediyolar.

Güç algısı

Siyasetçiler ile konuştuğumuzda bize hemen Amerika veya İsrail’le anlaştınız mı diye soruluyor. Konuştuk ama kimseyle anlaşmadık. Ne yazıkki çevrede bu şekilde bir güce sırtını yaslama fikri var. Ama biz başkalarının belirlediği oyun alanında kısıtlı siyaset yapmayacağız. Böyle muaffak olunamaz

Cemaatle de işbirliğimiz yok. Cemaatlerin görevi ahlaklı vatana millete hayırlı insanların yetişmesine vesile olmaktır. Siyasete girmemeleri gerekir.

Pembe İnternet Kafeler

Bunun çözüm olduğunu düşünmüyorum. Çözüm ahlaklı ve karşısındakinin hakkına saygılı, hukuka tabi bireyler yetiştirmek. İzalasyon aksine bir etki yaratabilir. Bu canavarca hissiyatların ne yazıkki doğuda batıdan daha fazla olması buna örnektir.
Kadın ve erkeğin toplumda ve sosyal hayatta birlikte olması gerekir.

Kozmik Oda

AKP yalan ve hukuksuzluk üzerine kurulu bir oluşum. Hatta yalan söylemek o kadar normalleşip yavanlaştı ki saymakla bitmez. Bülen Arınç’a süikast yalanı uydurup devlet sırlarını çaldılar, Şimdi Sümeyye Erdoğan’a bir süikast planı var diye gündem oluşturmaya çalıştılar. O da yalan çıktı. Balyoz, Ergenekon kumpasmış diye açıklamalar yapıyolar şimdi. Bunlar bitmez ve siz söylüyorum daha da zirve yapacak yalan ve hukuksuzlukları.

AKP geldiğinden beri devlet geleneği kalmadı. Bu Osmanlı’nın son dönemi ve Cumhuriyet tarihimizden gelen bir gelenektir ama AKP devlet geleneğimizi de bitiriyor. Çünkü asıl amaçları Cumhuriyet’i bitirmek. Açıkça söyleyemiyolar, mert değiller ama kademe kademe yaptıkları bu. Yeni bir sistem istiyorlar.

Ama Cumhuriyet eksikleri de olsa, restorasyona ihtiyacı da olsa ülkemiz için en doğru yönetim biçimidir. İnancımı da yaşayabileceğim hak,hukuk ve güzel ahlakın da hüküm sürebileceği yegane sistemdir.