Karslı: Diktatörün Savaş Oyunu

31 Mayıs 2018

Muhterem Milletim! Yarın TBMM’de tezkere oylaması var. Buna evet demek, Türkiye’yi sonucu belli olmayan bir savaşa sürüklemek ve sebebi olmayan bir şekilde askerimizi ölüme götürmek demektir.
Bu arenada kimin ne söylediği ise belli değildir. Evvela bu koalisyonda kimlerin olacağı belli olmadığı gibi, bizim rolümüz, kimlere karşı nerede ne yapacağımız ise açıklanmamıştır. Mesele kimin ile savaşacağız. Suriye ile mi, PKK ile mi, İŞİD ile mi? Sonuçta neyi elde edeceğiz. Tampon bölge mi, uçuşa yasak bölge mi, yoksa özellikle İngilizlerin bahsettiği gibi, belli noktalara kara hareketi mi? IŞİD arkasında kimlerin olduğu bellidir. İslam’a ve Müslümanlara zarar vermeyi amaçlayan bir örgüttür. Mesela bizim rehinlerimizi niye aldı, niye bıraktı. Tesirli güç ve sözünü dinlediği kimlerdir. Böyle bir örgütün ve bu yapılanların İslam ile, insan ile, insaf ile, ahlak ile ne alakası var. ABD ve diğer küresel güçler yıllardan beri Türkiye’yi Ortadoğu bataklığına çekmek istiyorlar. Bizim erkanı hükümetimiz ise bunlarla beraber çalışıyor.

Asıl Amaç Kürt Devleti
Yıllardan beri Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu, iktidar olmak için önlerini açan ve anlaştıkları küresel güçlerin isteği ile bu oyunu oynadılar. Bir insan göz göre göre memleketinin, komşuları ile olan ilişkilerini bu noktaya getirmiş ise durup düşünmek gerekiyor. 1991 yılında ABD’nin isteği ile 36 paralelin kuzeyine yerleştirilen çekiç güç nasıl PKK’yı eğitti ve büyüttü ise bu defa yapılması istenilen de PKK, PYD, PEŞMERGE’nin beraber eğitilip, tek parça silahlı güç oluşturulup, o bölgede kurulmak istenilen Kürt devletini hayata geçirmektir.

Erdoğan Büyük Ortadoğu Projesi’nin Eşbaşkanı
Bu sebeple Davutoğlu PYD’de çözüm sürecine dahil olsun diyor. 1991 yılında yapılan planı ABD’den dönerken Özal, bunu da yine aynı yolculukta Erdoğan’a ilan ettirdiler. BOP’un eş başkanı vazifesine devam ediyor. Meclis ve hükumet varken Cumhurbaşkanı hala hükumet gibi konuşuyor. Bir diktatörün en son oynayacağı en tehlikeli oyun “savaş” oyunudur. ABD’nin sevdası Asya ve Afrika’ya bu maşaları kullanarak ucuza ve kendisi kan dökmeden hakim olmaktır. Ancak unutmayalım, bu oyunda Çin, Hindistan, Rusya gibi güçler de var. Kolay kolay bitmez.

Başkalarının Senaryolarının Hizmetkarı Olmayalım
Ülkeye bir tecavüz veya yakın sınırlarda tehlike varsa belki bu yetki kabul edilebilir. Fakat sınırsız ve yabancı askerlerin de geçmesini temin eden bir yetki olmamalıdır. Türkiye’nin böyle bir gücü varsa, şimdiye kadar tarihten kaynaklana sebeplerle ve birbirimizle olan akrabalık veya diğer bir çok sebeplerle kendi programını yapıp, istediği yere kadar girebilir ve orada kalabilirdi. Fakat bunu yapmadı ve yapamadı. Eskiden beri söylenilen bir söz vardır. Bağdada sefer olur, fakat zafer olmaz. Aman dikkat edelim. Bizim irademiz dışında planlanan bir savaşta evlatlarımızı öldürtmeyelim. Memleketimizi sonucu meçhul şekilde yabancılara açmayalım. Başkalarının senaryolarının hizmetkarı olmayalım.

Prof. Dr. Abdurrahim Karslı