Karslı: ‘Herkes elini vicdanına koyup karar versin, itten kuzu doğmaz!’

30 Mayıs 2018

Ege Türk Tv’de eski Devlet Bakanı Aydın Tümen’in konuğu olan Merkez Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Abdurrahim Karslı, Merkez Parti’nin seçim planlarını vaatlerinin bir kısmını açıkladı.
Ekonominin geldiği noktaya da değinen Karslı ”Kin, nefret ve tarafgilliği bir kenara bırakıp, hepimiz elimizi vicdanımıza koyup bir karar vermemiz lazım. Anadolu da bir söz vardır itten kuzu doğmaz. Eski siyasetin bu millete katabileceği hiçbirşey yok. Yeni siyasette Merkez Parti’de birleşelim.” dedi.

Aydın Tümen ile çeşitli konulara değinen Abdurrahim Karslı bu samimi sohbette sakin ve kendinden emin konuştu.

Aydın Tümen’in Merkez Parti’nin teşkilatlanması sırasında çeşitli yaftalamalarla önünün kesilmeye çalışılması hakkındaki görüşlerini sorduğu Karslı, bu konuya ilişkin ”İlk kuruluş aşamasında dünya baronlarının finanse ettiği bir parti olduğumuz söylendi, sonra cemaatin kurtuluş hamlesi olduğumuz, hatta geçenlerde de AKP’nin uzantısı olduğumuz pompalanmaya çalışıldı. Bunların hiçbirinin doğru olmadığı ortaya çıktı. Çevremizde ne baronlar ne cemaat ne de AKP var. Bizim insanımızın maalesef kafasında dış ve iç güçlere arkanı yaslamadan bir parti ve program yürütülemez gibi bir tabu var. Oysa en büyük güç insanın inancı ve dayandığı millettir. Kuertuluş Savaşı öncesinde öleceğimize yabancı devletlerin mandası altına girelim fikrini savunan çok kişi oldu ancak milletimizi özgürlüğe kavuşturan ölümü göze alarak ortaya konan azim, irade ve inançtır. Dönemin muhaliflerinden Rauf Orbay bile Atatürk’ün ortaya koyduğu iradeden övgüyle bahseder. İhlas ve samimiyet muaffakiyete götürür. Bu böyledir.” dedi.

Seçim kampanyası ve projeler

”Pazartesiden itibaren reklamlarımız dönmeye başlayacak. Tepkilere göre anaakım medya, ulusal basında da yer almaya başlayacağız. sosyal medyada etkinliğimizi arttıracağız. Milletin işte beni temsil edebilecek biri diyeceği ahlaklı dürüst adaylar belirliyoruz. Güce yakın olmak için iktidar partilerine koşanlardan değil bizim adaylarımız.”

”Yolsuzluklar, hukuksuzluklar ve yasakların üstesinden gelmek için doğru mevzuat vebunu uygulayabilecek kadro gereklidir. Bunu sağlayacağız.

24.6 milyon insan yardımla yaşıyor. Bu yardımlar hükümetin iradesinde değilk sosyal devletin gereği olarak doğru bir mevzuat içerisinde devam etmeli. Sadaka değildir bu aksine devletin yükümlülüğüdür.”

Kredi ve kredi kartı borçları çözülmeli. Uzun süreli, düşük faizli ödeme planları ile icra dosyaları kapanmalı

”Bir kereleğine mahsus emeklilerimize 2500 lira hibe edeceğiz ki bellerini doğrultabilsinler. 10 milyar dolar gibi bir mebla ediyor. Bunun kaynağını nasıl sağlıyacağımızı biliyoruz. Ayrıca emekli maaşı ve asgari ücre mutlaka açlık sınırının üstünde olmalı yani 1350 tl’nin. 1500 gibi bir rakam düşünüyoruz. İnsanlarımız bu ücretlerle geçinerek bir mucize gerçekleştiriyor.”

Benzer durumlar benzer hükümler gerektirir ama…

”Bir askeri görevinden istifa edip bir partiden aday olu sonra görevine geri döndüğünü hayal edebiliyor musunuz? Hukuk öğrencileri 1. sınıfta öğrenir benzer durumlar benzer hümlerle çözülür. ama Hakan Fidan örneğini gördük. Sonra da kalkmış siz hukuku bilmiyorsunuz diyor. Komik doğrusu..”

Asıl sıkıntılar 7 Haziran’dan sonra başlayacak

”AKP ve HDP seçime güle oynaya girebilmek için 10 maddelik genel geçer bir bildiri yayınladılar. Oslo’ya giden serefsizdir beyanlarından, gizli konuştuklarımızı açıklarım amalara kadar geldi durum. Dediğim gibi BOP Sevr Antlaşmasının tekerrürüdür amaç ortadoğuda küçük oluşumlar meydana getirmek ve AKP bu konuda çoktan mutabakata vardı Emperyal güçlerle.

Aydın Tümen’in ”Gelmiş geçmiş en başarısız Dış İşleri Bakanı, Başbakan oldu. Geçenlerde Amerika’ya gitti kimsenin haberi yok, Amerikalıların kaale aldığı yok. Heralde finans firmalıyla görüşüp bir takım tavizler verdi ve geleceğimizi ipotek altına aldılar.” şeklindeki yorumuna Karslı’nın bakış açısı şöyle oldu:

”Bu hükümet siyasette olduğu kadar ekonomik açıdan da duvara tosladı. Sıcak para gelmiyor. Hukusuzluk ve haksızlık sıcak parayı Türkiye’den kaçırdı. Bu yüzden oralarda para arıyorlar. Üreten krediyle üretiyor, satın alan krediyle satın alıyor. Faizlerin inmesini istiyorlar çünkü en büyük projeleri inşaat sektöründe satış olmuyor. Bu tüketim ekonomisiyle batmama şansımız yok. Üretim ekonomisine dönmemiz gerekli. Sanayinin ekonomideki yeri yarı yarıya düştü. Reel büyüme yok,tarım öldü,ovalar öldü, icra dairelerinde dosyalar koridorlara taşmış. Kazanarak değil, borçlanarak büyünmüş. Bu böyle gitmez. kin, nefret ve tarafgilli siyasetini bir tarafa bırakın. Hepimiz elimizi vicdanımıza götürelim ve bu işi kim yapabilir, kim samimi ve vatansever karar verelim. Anadolu’da bir söz vardır ‘İtten kuzu doğmaz’. Bunlardan artık bir şey beklenmez. Yeni siyaset ve Merkez Parti iktidar inşallah bu sorunlarımızda arındıracaktır ülkemizi.”