Karslı “Kriter koymak tezkereyi çıkardıktan sonra mı aklınıza geldi ?”

31 Mayıs 2018

Merkez Parti Genel Başkanı Prof.Dr.Abdurrahim Karslı ABD’li generallerden oluşan askeri heyetin Türkiye ziyareti öncesinde belirlenen kriterlerin, tezkereyi çıkarmadan önce netleşmiş olması gerektiğini savundu.

Bu yaklaşımı “işbilmezlik” diye geçiştirmenin mümkün olmadığını dile getiren Karslı “Hükümet, ülkenin ne büyük bir tehlike ile karşı karşıya olduğunu da ilk ağızdan açıklamış oldu. Ne vatan-millet deyince mangalda kül bırakmayan delikanlı Cumhurbaşkanımız, ne de onun atadığı mahir Başbakanımız belli ki, tezkereyi çıkarmadan önce ülke menfaatleri konusunda pazarlık yapma gücünü kendilerinde bulamamışlar. Siz, ülkeyi resmen savaşa sokacak bir karar alacaksınız ve bunun şartlarını belirlememiş olacaksınız. Bunu hangi devlet ciddiyeti, hangi vatanseverlik, hangi vicdana sığdırıyorsunuz? Bu saatten sonra kime dinleteceksiniz o belirlediğiniz kriterleri?” dedi.

ABD’li generallerin Türkiye ziyareti sırasında masaya konulacak başlıklar arasında, İncirlik üssünün kullanım koşulları, bölgeye gönderilecek silahların PKK’nın eline geçmesinin önlenmesi, koalisyon ülkelerinin sorumluluk alması, saldırılardan sonra başlayacak göç dalgası için alınması gereken önlemler gibi hayati konular yer alıyor.