Mehmet abimizi son yolculuğuna uğurladık

18 Ekim 2022

Partimiz kurucularından, Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Oğuz’u son yolculuğuna uğurladık.

 

Pendik 15 Temmuz Şehitler Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Velibaba aile mezarlığında defnedilen Mehmet Oğuz’u sevenleri yalnız bırakmadı. İş, siyaset ve sivil toplum dünyasından çok sayıda ismin katıldığı cenaze töreni, Gülistan’da verilen dualı yemek organizasyonuyla son buldu.

Geçirdiği kalp rahatsızlığı nedeniyle 71 yaşında hayata gözlerini yuman Mehmet Oğuz, siyasetin “Mehmet Abi”siydi. Uzlaşmanın ve diyalogun yüzü olan Mehmet Oğuz’un ölümü sevenlerini yasa boğdu. Siyasetin uzlaşıya ve diyaloga her zamankinden daha çok ihtiyacı olduğu bir süreçte gelen bu ölüm haberi “Merkez Parti abisini kaybetti” olarak değerlendirildi.

Merkez Parti Genel Başkanı Prof.Dr. Abdurrahim Karslı, yaptığı açıklamada, “Yol arkadaşımız, güzel ruhlu sevgili abimiz Mehmet Oğuz’u kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Siyasetin yozlaştığı, kirlendiği bir dönemde o siyasetin yüz akıydı. Uzlaşmacı, hoşgörülü, yardımsever kişiliğiyle herkesin gönlünde taht kuran Mehmet Oğuz, örnek kişiliğiyle siyasette birçok arkadaşımıza rol model olmuştu. O, siyasetteki tavrıyla, içtimai hayatta edindiği birçok başarıyla, onlarcasına şahit olduğumuz muhtaç insanlara yaptığı hayırlarla hepimizin gönlünde taht kurdu. Kendisi aramızda artık yok. Ancak bizlerde bıraktığı bu güzel izler silinmeyecek. Bu dünyadan bir Mehmet Oğuz geçti. Onu unutmayacağız” ifadelerine yer verdi.

***

Mehmet Oğuz, 9 Nisan 1951 yılında Kilis’te dünyaya geldi.

Pendik’in en renkli ve değerli simalarından Mehmet Oğuz, 52 yıldır Pendik’te yaşıyordu.

Evli ve 1 çocuk babasıdır. Pendik’e ilkokul 2. Sınıfta gelmiştir. Süreyyapaşa İlkokulu’nu bitirdikten sonra Pendik Lisesi’nden mezun olmuştur. Ardından Edebiyat Fakültesi’ni bitiren oğuz; Mimarlık Akademisi’nde eğitimini sürdürmüştür. O yıllarda aralıklarla 3 dönem belediye başkanlığı yapan Selim Berzek’in dikkatini çeken oğuz, Pendik Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nde çalıştı. Mehmet oğuz, ilerleyen yıllarda belediye başkanı Selim Berzek ile iş ortaklığı da yapmıştır.

İşadamı olarak bir müddet Pendik’te Borusan bayiliği yapan oğuz, ilerleyen yıllarda bir tuz fabrikası kurarak işletmiş, son olarak da uzun yıllardır müteahhitlik yapmaktadır. Yakacık’ta kooperatif binaları inşa eden oğuz, iş merkezi inşası, deri sanayide fabrikalar, Kurtköy ve Bodrum’da villalar inşa etmiştir.

Oğuz’un politikaya girişi 1973 yılında Adalet Partisi saflarına katılarak olmuştur. 1989 yılında DYP yönetimine giren oğuz, 1993’te DYP İlçe Başkanı olmuştur. İlçe başkanlığı döneminde Pendik’e 7 sağlık ocağı kazandırmıştır (Güllübağlar, fatih, Fevzi çakmak, Kurtköy, Güzelyalı, Üst Kaynarca ve Ballıca köyü sağlık ocakları) sağlık ocaklarının tamamı işadamlarının bağışlarıyla inşa ve tefriş ettirilmiştir.

Bu dönemde Sapanbağları Sağlık Ocağı’nın da onayını çıkaran Oğuz, Tavşantepe’de halen faaliyette bulunan Mehmet Oğuz Sağlık Ocağı adıyla bilinen tesisi de kendisi inşa ve tefriş ettirmiş ve devlete bağışlamıştır. Pendik’te iki adet lise, 25 yataklı Pendik Devlet Hastanesi ihalesi, Merkez Karakolu’nun şimdiki yeni binasının onayı, Kurtköy’deki Telekom binasının inşası hizmetlerinde de Mehmet Oğuz’un ciddi katkıları bulunmaktadır. Mehmet Oğuz’un vefat eden oğlu Ozan Oğuz’un adı verilen 2001 yılında Bodrum’da inşa ve tefriş ettirdiği bir sağlık ocağı da devlete hibe edilmiştir.

Hayır işlerinde dur durak bilmeyen Oğuz, Pendik sahil camii, merkez camii inşalarında da önemli katkılar sağlamış ve yine Batı Mahallesi’nde inşa edilen Dumankaya Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği’nde görev almıştır. Hükümet konağı ve Pendik adliye hizmetleri (PEKAY) başkanlığı, polis hizmetleri güçlendirme başkanlığı da yapan oğuz, bu çerçevede birçok karakol binasının inşasında, araç alımlarında, polis çocuklarına burs verme noktasında da önemli hizmetlerin altına imza atmıştır.

Mehmet Oğuz, 2014 yılından bu yana Merkez Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürütmektedir.