Merkez Parti Genel Başkan Yardımcısı Aslan, Kerkük’te görüşmelerde bulunuyor

24 Mayıs 2018

Merkez Parti Dış İşleri ve Dış Temsilciliklerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muzaffer Aslan, Kerkük’te… Peşmerge ve Şii grupların Türkmenlere ait ev ve iş yerlerine zarar verdiğini aktaran Aslan, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Kerkük Valisi ile görüşmelerde bulunuyor.

Aslan, bölgedeki durumu şöyle anlattı:

“Eskiden Kerkük’e bağlı olan, şu an Selahaddin iline bağlı en büyük Türkmen ilçelerinden Tuzhurmatu’da peşmerge ve Şii gruplarla çatışmalar sonucu birçok Türkmenlere ait ev ve işyerleri yakıldı. Mağdur olan çok insan var. Gergin hava günlerdir, haftalardır sürüyor. Ortamı sakinleştirmek için bazı gruplarla görüşmelerimiz oluyor. Merkezi hükümetten de mağdur olan insanlarımızın zararlarını ödenmesi için de Türkmen Cephesi olarak bazı girişimlerimiz oluyor. Çalışmalarımız devam ediyor. Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Kerkük Valisi ile görüşmeler de bütün hızıyla sürüyor. Birkaç gündür durum sakin ama gerginlik devam etmektedir. Kerkük için söyleyeceklerim bunlardır.”

Suriye’nin Bayırbucak bölgesindeki son durumla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Aslan, “30’a yakın köyde, uçaklardan atılan bombalar sonucu mağdur olan sivil halkımız derbeder olmuş durumda, göçe zorlanılmaktadır” ifadelerine yer verdi.