Prof. Dr. Abdurrahim Karslı: ‘Hükümet gittikçe terörü arttırma meylinde’

23 Mayıs 2018

Merkez Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Abdurrahim Karslı gündeme ilişkin özel açıklamalarda bulundu.
Genel Başkan Prof. Karslı son günlerde artan terör saldırılarıyla ilgili olarak hükümeti eleştirdi ve “Bizim hükümetimiz terörizm konusunda samimi değil. Gittikçe terörü arttırma meylinde. Terör eskiden kırsaldaydı, şimdi terör içimizde. İstanbul’da, en önemli caddelerde, metroda, yanımızda, İstanbul Üniversitesi’nde, Vezneciler’de… Dağda değil artık” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Karslı’nın açıklamaları şöyle:

Cumhurbaşkanı ve Başbakan ‘terörü Türkiye’nin gündeminden çıkaracağız’ diyor. Bunun tersini düşünün
AK Parti’nin terör konusunda söylediklerinin tersi çıktı. Ak Parti’nin dediklerine hiç güvenemiyoruz. Türkiye’yi devraldıkları tarihle şimdiki arasında dağlar var. Doğu ve Güneydoğu illerimizin Suriye’den farkı yok. Söylediklerinin hep tersi çıktıkları için korkuyorlar… Şimdi Cumhurbaşkanı ve Başbakan ‘terörü Türkiye’nin gündeminden çıkaracağız’ diyor. Bunun tersini düşünün…Onun için cidden ben korkuyorum..

Sonra Kılıçdaroğlu’na yapılanlar. Cenazeye gelmiş insana kötü muamele yapılmaz ki. Birde o kadar emniyet görevlisinin olduğu yerde. Sen Cumhurbaşkanısın bu olayın üstüne gidip aydınlatman gerekiyor. Bunu yapan insanları rezil rüsva etmen gerekiyor. Bir ara meydanlarda bağırıyordu ben sunniyim haydi sende çıkıp ne olduğunu söyle diye. Siyaset ortak paydayı bulmak için yapılır.

ATATÜRK’ÜN FİKİRLERİNDE KEMALİZM DİYE BİRŞEY YOKTUR
Konuşmalara baktığın zaman hiç hukukla ilgisi yok, devletle ilgisi yok. Bizim geçmişimizle ilgisi yok. Bizim geçmişimizde çok sıkıntı çekenler var. Padişahlar var, şehzadeler var.. Mesela Cem Sultan gibi yıllarca esarette kalanlar var. Bu insanlar inancından taviz vermemiş ama devletinin milletinin de haysiyetini korumuş. Sıkıntımız İslamiyeti doğru anlamamak. İkinci olarak AK Partinin kurulmasının bir sebebi var. Bu ülkeyi belli bir noktaya getirmek. İslamı yeniden yorumlamak. Büyük Ortadoğu projesini gerçekleştirmek. Bence bu iş hala o noktaya gidiyor. Gitmek istedikleri nokta, Başkanlık sistemini ne olursa olsun gerçekleştirmek. Başkanlık sistemi olmassa partili Cumhurbaşkanlığını yapıp Başkanlık sistemine bir adım yaklaşmak. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Başkanlık sistemi hakkında açıklamalarından geri adım atması isabetli. Ülkemizde Başkanlık sistemi yürümez. Çünkü Türkiye’de insanlar yönetimde ittifak etmiş değil ki başkanlık sistemi üzerine gidelim. Amerika’da herkes Başkanlık sisteminde ittifak etmiştir. Bizde öyle değil. Bir partinin eline geçse Türklerin istiklalini ilan eder, diğerinin eline geçse Kemalizm diye Atatürk’ün fikirlerinde olmayan sonradan uydurulmuş fikirleri savunurlar. Aklın ve bilimin olduğu yerde dogmatizm olmaz. Dolayısıyla Atatürk’ün fikirlerinde Kemalizm diye birşey yoktur. Sonradan olanların uydurması..İslamı uydurmaları gibi. Bu ikisininin çatışma noktası şuanda Türkiye’de sıkıntı. Birinin doğru İslamı anlaması lazım, diğerinin doğru Kemalizmi anlaması lazım.

Bizim Merkez Parti olarak buna çalışmamız lazım. Bizim kimsenin diniyle imanıyla problemimiz yok. Herkes istediğine inansın. Ama biz ne istiyoruz Cumhuriyet rejiminin gerçekten tam uygulanabilir olmasını istiyoruz. Bunun için dedik ki müzakere ve hukukun işlemesi esastır. Şu anda hukuk işlemediği için terör gittikçe artıyor. Terörü tahrik edenler var. Silah verenler var. Türkiye’de bu işten beslenenler var. Git dağa bu işte emir verenler var..

HÜKÜMET GİTTİKÇE TERÖRÜ ARTTIRMA MEYLİNDE
Bu iktidar Avrupa’yla silah verdiklerinin bildikleri halde yinede iyi geçinmeye çalışıyorlar, onlar şimdi bizi reddediyor. Suriye bizi reddediyor, Mısır bizi reddediyor. Irak bizi reddediyor, İran bizi reddediyor, kaldık tek başımıza. Şimdi Afrika’ya gidip geliyoruz. Büyük elçilikler yapıyoruz. Onun da istikbalinin ne olacağı belli değil. Özetle bizim hükümetimiz terörizm konusunda samimi değil. Gittikçe terörü arttırma meylinde. Terör eskiden kırsaldaydı, şimdi terör içimizde. İstanbul’da, en önemli caddelerde, metroda, yanımızda, İstanbul Üniversitesi’nde, Vezneciler’de… Dağda değil artık.

TÜRKİYE’NİN FELAKETİ OLUR
Vaktiyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu daha samimi davranmıştı. Ne demişti, terörü durdurun size açık çek, iktidar Kılıçdaroğlu’na döndü ne dedi senin açık çekini istemiyoruz . MHP ne diyor, siz yine el altından sanki biyerlerle görüşüyor gibisiniz, bunu hissedersek hesabı kötü olur.. Kılıçdaroğlu siz samimi değilsiniz diyor. HDP zaten terk etmiş bunları. Dolayısıyla belki şu olabilir belki bir ihtimal o da geçici bir çözümdür eskisi gibi, Başkanlık sistemi için CHP ve MHP kapasını kapattığı için HDP’ye gidip siz bize Başkanlık sistemi için destek verin biz de size nefes aldıralım. Bu da Türkiye’nin felaketi olur. Bu nedenle AKP’nin gerçek gündemi refah değil, ekonomi değil, terörü durdurmak değil..

SURİYE HÜKÜMETİYLE ANLAŞMAMIZ LAZIM
Yaptıkları projeler 3. havalimanı, Yalova köprüsü. Yalova köprüsünden alınacak ücret 300 lira, uçak bileti zaten 100 lira, Dolayısıyla bunların yapılış amacı hep bir yerlere maliyet üretmek.

Türkiye’de terörü durdurmak istiyorsak Suriye’de terörün kökünü kesmemiz lazım. Dolayısıyla Suriye hükümetiyle anlaşmamız lazım, o treni de kaçırdık iş inada bindi.

Eskiden Afganistan neyse şu anda Suriye o, hatta Afganistan’a mermi taşıyan Pakistan neyse şu anda Türkiye’nin durumu o… Eskiden Ruslarla savaşan bir Afganistan ve ona malzeme taşıyan Pakistan vardı. Şimdi bütün dünya ile savaşan bir Suriye var ve oradaki illegal örgütlere söylese de söylemese de lojistik destek sağlayan bir Türkiye var. Özetle biz komşu devletlerle anlaşmadıktan sonra Türkiye’de terörü bitiremeyiz.

İktidar terörü bitireceğiz diyor ama yaptıkları bunun tam tersini gösteriyor. Bizim bu işin başıyla mücadele etmemiz lazım. Bu işin elebaşı kimdir Abdullah Öcalan. Biz onlarla Oslo’da orda burda konuştuk bir de beyefendi diye hitap ettik aynı masada. Bu işin siyasi temsilcileri kimdir HDP’nin içinde ki yetkililer biz onlarla saraylarda oturduk konuştuk. Şimdi bu hükümet bütün bunları yaptıktan sonra dönüpte terörü bitiricem demesi bizim de buna inanmamız saflık olur. Malesef Türk milleti daha kötü olmasın diye mevcuda evet diyor. Onun için siyaseten bir alternatif gösterilmeli. Merkez Parti’nin bu noktada vazifesi çok. Hızlı bir toparlanma içine girmeli. zaten türkiye de muhalefet diye bir şey kalmadı. Selehattin Demirtaş dediğin zaman terörist, MHP dediğin zaman bin parçaya bölünmüş, CHP dediğin zaman neredeyse 100 yıllık ittihat ve terakkiyi sırtında taşıyan, dolayısıyla bizden başka bir alternatif yok. Fakat bunlar ‘biz gidersek felaket olur’ iddiasıyla bu işi götürmek istiyorlar.

GÖZ GÖRE GÖRE SUSTULAR
Mecliste herkesin dokunulmazlığı var sadece meclise dosyası gelenlerin güya teröre bulaşanların dokunulmazlıkları sorgulanacak ama teröre bulaşanlar kadar teröre bulaşanlar kadar hükümetin yetkileri de bu işte sorumluluğu vardır.. Çünkü bunları göz göre göre imkan tanıdılar. Dolayısıyla dağdaki pkk yı kucaklayan cenazesine katılanlar kadar hükümetin yetkilileri de suçludur.

Bir de garip garip kanunlar çıkarıyorlar. Bir hukukçu olarak zoruma gidiyor. Türkiye’de işsiz gençlik çoğalırken yeni kanunla Suriyelilere iş kurmada öncelik tanınıyor. Burada hesap yakın dönemde 3 milyon Suriyeli en azından üçte birine kimlik çıkarıp oylarını alabilirmiyiz düşüncesi var. Bunlar uzun dönemde bizim için problem..