Prof. Dr. Abdurrahim Karslı yaşanan terör olaylarıyla ilgili açıklama yaptı: Terörün temel sebebi cehalet ve hukuksuzluk

23 Mayıs 2018

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yaşanan terör olayı ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Merkez Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Abdurrahim Karslı terör olaylarının biteceği yerde her geçen gün arttığını söyledi.
Artan terör olaylarının tedbir ve çözüm bulunmazsa artarak devam edeceğini ve halkı bezdirerek sokağa çıkmaktan çekinir hale getireceğini belirtti.Oysa Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın terörü ülke gündeminde çıkaracaklarını söylediklerini belirterek; “Türkiye’nin en büyük problemlerinden birisi terördür. Hükümet yakın zamanda ‘terörü Türkiye’nin gündeminden çıkaracağız’ diye açıklama yapmıştı. Cumhurbaşkanı’da herkes bunun sıkıntılarına katlanacak diyordu. Cumhurbaşkanı ve Başbakana baktığın zaman terör Türkiye’de bitecek, teröre bulaşanlarda gerekli dersi alacak diye seviniyorduk. Ama öyle olmadı hatta gittikçe şiddetini arttırarak devam ediyor. Terör eskiden kırsaldaydı şimdi ise şehire indi.”

CİDDİ İHMAL VAR
En son yapılan terör saldırısının ülkemizin en iyi korunan havalimanına olmasının terör olayının ülkemizde geldiği boyuta en iyi örnek olduğunu söyleyen Merkez Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Abdurrahim Karslı “Atatürk Havalimanı Türkiye’nin en iyi korunan yerlerinden biri, Uluslararası şartta güvenliği en iyi havalimanı olarak ödül alan bir yer. Fakat olaya bakıldığı zaman ciddi ihmaller var. Atatürk Havalimanı’nı bende sık sık seyahatlerimde kullanıyorum. Daha girerken girişte dış kapıda polisler yolu daraltmışlardı, kontrol vardı. Demek ki bu teröristler bu polis noktasından kontrolsüz geçmiş. Veya başka türlü geçmiş dış hatlara kadar girmiş ve X-Ray’den geçerken cihaza yakalanmış, panik orada başlamış. Dıştaki polis kontrol noktasında dikkat edilse. Terörist içeriye kaleşnikofla bombayla giriyor, tabanca değil ki saklayabilesin.

Bugün en basit AVM’ye bile gitsen arabanın bagajına bakıp seni arıyorlar. Demek ki bizim orada ciddi bir ihmalimiz var. Zaten yıllardır ülkemizde bir sürü insan ölüyor, buna rağmen ne ihmali olan biri çıkıyor ne istifa eden nede mesul olan var ‘kaderden gelmiş bizi bulmuş, kimsenin bir mesuliyeti yok’ anlayışı hakim.

Halbuki bir olay olduysa mutlaka bir sebepler zinciri vardır durduk yere olmaz. Biz o sebepler zincirini hiç bir olayda bulup çıkaramadık. Neden oluyor, nasıl oluyor muamma. Mesela en son Gaziantep’te olan hadiselerde Gaziantep Baro Başkanı çıkıp dedi ki; “Burda ihmaller zinciri var biz bildirdiğimiz halde bunlar takip edilmedi.” Şimdi burada da bu olay biliniyor diye, daha önceden haber verilmiş şeklinde haberler çıkıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışmanlarından biri ‘biz İsrail ve Rusya’yla çok iyi anlaşmalar yaptık sırf bu durumu çekememezlik sebebiyle bizi zor duruma getirmek için yapılan bir olaydır gibi saçmaca bir şeye bağladılar. Dolayısıyla bu olaylarda;

1- İhmaller zinciri var

2- Terör gittikçe azalmıyor, artıyor.. Şimdiye kadar da böyle oldu zaten.

TERÖRÜ TERÖRLE BASTIRAMAZSINIZ
Terörün terörle bastırılamayacağını daha kesin çözüm yollarına gidilmesinin artık şart olduğunun altını çizen Prof. Karslı sözlerine şöyle devam etti.“Terörü terörle bastıramazsınız. Biz şu anda terörün sonuçlarını tartışıyoruz. Sebeplerini ve çarelerini değil. Türkiye’de kim ne derse desin PKK hadisesi Güneydoğu’da dağlara çıkma, askerleri öldürme hadisesi 12 Eylül’ün ürünüdür. Yani 12 Eylül’ün garip uygulamaları neticesinde insanlar dağa çıktılar.

1950’ye kadar 16,17 tane Kürt isyanı olmuş. 1950’dan 60’a kadar Kürt isyanı olmamış. Neden? Menderes bunları demokratik sistemle kendi tarafına çekmiş. Yani idam edilen Şeyh Said’in çocuklarını yakınlarını milletvekili yapmış. Meclise koymuş bir nefes aldırmış. Biz terörü ortadan kaldırmak istiyorsak evvela demokratik kaideleri, hukuku, demokrasiyi bütün kurum ve kuruluşlarıyla yerleştirmemiz lazım. İnsanların hukukun dışında çare aramaya gerek duymaması lazım, Şuanda insanlar hukukun dışında çare aradıkları için terör azıyor.

Bunlar çözüm süreci dediler ama bu terörün kuvvetlenmesine sebep oldu. İnsanlar da ümitlenmişti keşke böyle olsa diye. Acaba biz mi yanılıyoruz diye. Ama öyle olmadığı ortaya çıktı. Yani AKP daha öncede söylediğim gibi ne dediyse tersini yaptığı için korkuyorum ‘terörü bitireceğiz diyorlar fakat terör artacak… Şuanda gidişimiz o yöne doğru.’ Biz her hadiseye günlük bakıyoruz. IŞİD’e bakışımız ayrı, PKK’ya bakışımız ayrı. Bir kaç gün önce farklıydı, şimdi farklı.”

TERÖRÜN TEMEL SEBEBİ CEHALET VE HUKUKSUZLUK
Ülkemizde yaşanan ve her geçen gün artan terör olaylarını sebebine iyi incelenmesi gerektiğini söyleyen Karslı terörün temel sebebinin Cehalet ve Hukuksuzluk olduğunu söyledi. Bu temel iki sorunun çözülmeden terörün sona ermesinin mümkün olmayacağını söyleyen Merkez Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Abdurrahim Karslı “Bizde terörün temel sebebi cehalet ve hukuksuzluk. Cehalet, dağa çıkan insanlar ne için çıktıklarını bilmiyorlar, piyon oluyorlar. Birlikteliği bilmiyorlar. Bizim Başbakan, Cumhurbaşkanı, yetkililer konuşurken hep, “Selahattin Eyyubi’in torunlarıyla Alparslan’ın torunlarını ayıramadılar” diyor. Gidin Doğu’ya sorun Selahattin kim diye Selahattin Demirtaş’ı hatırlarlar.

Biz geçmişimizi, dinimizi, tarihimizi, bilmiyoruz. Hangi sıkıntılardan geldik bilmiyoruz. Kürdün, Türkün istikbali nedir nasıl kurulur bilmiyoruz. Bilmediğimiz için herkes kendi havasında çalıyor. Bu AKP’de kendi havasından çalıyor. Hani nerde Selehattin’in torunları? Bizden olan birileri bizi öldürmeye çalışıyor, bomba atıyor. Sonra canlı bomba olup kendini patlatıp bize zarar vermeye çalışıyor. İşte bunların islam Birliği bu. Çünkü, bunların İslam Birliği’nde insanlar görüyor ki adalet yok, hukuk yok, temel hak ve hürriyetler yok. Her gün ayrı bir yalan. Terörü tırmandıran, gerçekleştirenlerin Allah belasını versin. Bunların temelinde cehalet, sonunda da yanlış politika ve hukuksuzluk var. Bu ortadan kaldırılmadıkça bu böyle devam eder. Bir şeyin önce teşhisi önemli teşhisi iyi koymak lazım.

Bu milletin gençleri cahil. Her gün siyasetçilerin ağızlarına bakıyor. Sabah ayrı yalan akşam ayrı yalan. Onlara inanıyorlar. Böyle sabah ayrı akşam ayrı bir yalana inanan insanı nereye götürürsün, ne anlatırsın, nasıl tarih ve din anlatırsın?. Bu olayı gerçekleştirenler de zerre kadar inanç kırıntısı olsa bu mübarek günlerde, bayram öncesi bu olayı gerçekleştirir mi? Orada ölenler de müslüman öldürenler de güya müslüman. Allahuekber diyerek Allahuekber diyen birisinin kafasını kesmek gibi birşey. Eskiden tek tek kesip videolarda gösteriyorlardı. Şimdi toptan katliam gerçekleştiriyorlar. Biz ne yapıyoruz? Her olaydan sonra güvenlik zirvesi yapıyoruz. Sonra diyoruz ki, “birliğimizi bozmayalım, Biz 78 milyonuz, hepimizi öldürecek değiller ya?” Böyle bir mantık olur mu .. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Milletin dayanma gücü bitiyor.” dedi.