Prof. Karslı: “28 Şubat ve AK Parti döneminde üniversitemden ihraç edildim”

23 Mayıs 2018

Merkez Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Abdurrahim Karslı, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki görevinden ihraç edilmesiyle ilgili, “28 Şubat döneminde üniversitemden ihraç edilmiştim. Şimdi de AK Parti döneminde ihraç edildim” dedi.

Merkez Parti Genel Merkez binasında düzenlenen KHK’larla ilgili bilgilendirme toplantısında konuşan Prof. Dr. Abdurrahim Karslı, İstanbul Üniversitesinden ihraç nedenini sorduğunda Bank Asya’da yüklü miktarda parasının olduğu yönünde bir cevap aldığını belirterek, “Ben de hesabımdaki paramın yüzde 75’i sizin kalan 25’i benim olsun dedim. Ama gel gelelim o bankada hesabım hiç olmadı ki” diye konuştu.

Karslı, şöyle devam etti:

“Size samimiyetimle söylüyorum bütün kayıtlara geçsin. 28 Şubat dönemindekiler daha insaflı. Çünkü 28 Şubat dönemindeki ekip beni dekanlığa çağırıp açıkça, ‘Kardeşim biz seni bu üniversitede istemiyoruz çünkü fikirlerine muhalifiz, yolda görünce bile rahatsız oluyoruz. Bu üniversiteden git’ dediler. Şu ankiler bu cesareti bile gösteremedi”

“Bizde hukuk bir kapıyı açmak için maymuncuk olarak kullanılıyor”

“36 yıldır hukukun içindeyim. Sadece şunu söylerim, Kanun Hükmünde Kararnamelerle geçici muvakkat tedbirler alırsınız. Neye ilişki olağan ya da sıkı yönetim varsa ona yönelik muvakkat tedbirler alırsınız. Kalkışma varsa onunla ilgili tedbirler alırsınız. Kanun Hükmünde Kararnamelerle yeni bir hukuk getiremezsiniz. Mevzuat değiştiremezsiniz. Bizde çıkan Kanun Hükmünde Kararnamelere bakalım. Her çıkan Kanun Hükmünde Kararname istisnasız hukukun temel kaidesini ihlal ediyor. Bu kadar da olur mu onların içinde de bir dolu hukukçu var, bilmiyorlar mı diyeceksiniz. Biz de hukuk hiçbir zaman düzeltme unsuru olarak kullanılmadı. Bizde hukuk her zaman bir kapıyı açmak için alet olarak kullanıldı, maymuncuk olarak kullanıldı. Şu an bu iş de onun için kullanılıyor.”