Prof. Karslı: ‘Adaletiniz yoksa inancınızın da bir değeri yok. İlkeli durun, Taviz vermeyin!’

24 Mayıs 2018

Merkez Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Abdurrahim Karslı KRT TV’de Şeyda Açıkkol’un Sunduğu ‘Yeni Siyaset’ programına canlı yayın konuğu oldu. Hararetli tartışmaların yaşandığı programda Prof. Abdurrahim Karslı ve Şeyda Açıkkol fikirlerini karşılıklı tartışırken dikkat çeken noktalarda Türkiye’nin içinde bulunduğu durum hakkında önemli bir fikir alışverişi ortaya çıktı.
Programda Merkez Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Abdurrahim Karslı’nın açıklamaları şöyleydi:

Halkımız, insanlarımız birebir konuşunca açılıyorlar. Bu korku imparatorluğunun kullandığı otokontrol mekanizmasından sıyrıldıklarında Merkez Parti’yi görüyorlar. Ancak bunu kameralar önünde ve toplumda dile getirmeye korkuyorlar, bir zarar göreceklerinden endişeleniyorlar.
Başkanlık isteğiyle 400 milletvekil talebiyle başladılar, şimdi ise koalisyon derdindeler. Gizli ortakları HDP ile mi, yoksa MHP ile mi yapacaklar?
İki projeleri var: Kürdistan’ı kurmak ve tüm cemaatleri tasfiye edip Bilal Erdoğan aracılığıyla Tayyip Erdoğan’ın kontrolünde tek bir cemaat oluşturmak.
Fethullah Gülen hükümetin icazet makamıydı. Şu anda bu makam Abdullah Öcalan oldu. Cemaat’in AKP’yi engellemek için HDP’yi engellemesi hata olur.
Cemaat 3 katmadan oluşur: Kendi ve yakın çevresi, idareci taife ve alt tabaka. İdareci bölümün yanlış yönlendirmeleri diğer iki katmana da oldu ama bu bütün cemaati ve cemaatleri lekelememeli.
Cemaat siyasi bir hareket olmamalı. Zor dönemlerde dini ayakta tuttuğunu unutmamalıyız. Ancak siyasi görüşler fertlere ait olmalı, cemaatlerin topluca gösterilen yönlere kaymaları büyük hatalar.
Barajı geçen muhalefet partileri seçmen için alternatif bir çare olamıyor. Merkez Parti bu noktada çok önemli bir rol alıyor. Ama insanları sahte oluşumlarla oyaladılar. Abdullah Gül’le, İdris Bal’la sahte gündemlerle dikkat dağıttılar. Zaten basın bize kendini kapatmış durumda. Ama durmayacağız.
İnsanımız ilkeli durmalı, Taviz vermemeli. Latif Erdoğan, Hüseyin Gülerce gibi idareciler her zaman çıkabilir ancak insanların ilkeleri olursa zaten bu cemaatlerin hizmet tarafında olurlar sadece. Siyasetle eklemlenmek hiç doğru değil.
Doğan grubu ve cumhurbaşkanı yalancı bir kavganın içerisinde. Beraber hareket edip gündem yaratıyorlar.
Adaletiniz yoksa inancınızın da bir değeri yok.
Ekmek olsun, aş olsun, en önemlisi hürriyetimiz olsun.
Abdurrahim Karslı ve Şeyda Açıkkol’un cemaatler üzerine olan tartışmasında Karslı cemaatlerin eğitim konusunda önemli bir rol oynadığını, İstiklal Marşının, Türk Bayrağının yabancı topraklarda olmasının bir zarar vermeyeceğini belirtti ve tek gerekenin cemaatlerin siyasi emellerinden ayrılmaları olduğunu savundu. Buna karşılık Şeyda Açıkkol ise Allah ile bireyin arasında sadece kutsal kitabın olması gerektiğini ve bu yolda aracı cemaatlere ihtiyaç olmadığını belirtti.

Hararetli tartışmanın bir noktasında Şeyda Açıkkol, ‘Böyle hassas konularda açıkça fikirlerini tartışabilen başka bir parti olduğunu düşünmüyorum. Bu da Merkez Parti’nin farkını ortaya koyuyor:’ dedi.