Abdurrahim Karslı: ’Yargı-Siyaset İç İçe Girmiş’

30 Mayıs 2018

KRT Kültür TV’ye konuk olan Merkez Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Abdurrahim Karslı, soruları büyük bir açık yüreklilik ve hukukçu kimliğiyle yanıtlarken, bir soru üzerine “Görevinden istifa eden kişilerin için de ben de varım. Yaklaşık 34 yıldan beri bulunduğum İstanbul Üniversitesi çatısı altında istifa ettim ve çıktım” dedi.

Çağlar Cilara’nın hazırlayıp sunduğu Haber Özel programına katılan Merkez Parti Genel Başkanı Abdurrahim Karslı, 700 bürokratın istifa ettiği sorusuna,”Siyasete girmek için herkes istifa edebilir. Ben de Merkez Parti Kurucu Genel Başkanı olmak sıfatıyla bulunduğu kurumdan istifa ettim. Yıllardır bu işleri yapan bürokratların bu görevlere gelmeleri iyi. En azından işi bilen insanlar geliyor. Bu kişilerin bilgileri, birikimleri devletin işine yarıyacaktır. En azından Hukuk ve Adaleti tecelli ettirirler. Onun için bürokratların istifasını doğru buluyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Anayasayı ihlal ediyor

Türkiye’de her şeyin bürokrasi nedeniyle siyasallaştığına dikkat çeken Merkez Parti Genel Başkanı Abdurrahim Karslı, ”Cumhurbaşkanı Anayasayı ihlal ediyor. Aslında Cumhurbaşkanı’nın tarafsız ve bağımsız olması lazım. Bizim Cumhurbaşkanı ne yapıyor, gidip seçim startı veriyor. Oy istiyor. Ne diyor, 400 Milletvekili istiyorum diyor. Neden, istediği gibi devlet kurumlarıyla oynayabilsin diye. Şu anda Cumhurbaşkanı’nın Anayasayı ihlal eden bir durumu söz konusu” diyerek Cumhurbaşkanı’nın tarafsız olmadığını söyledi.

Türkiye’de hükümetin yaptıklarını ortada olduğuna dikkat çeken Karslı, dört bakanı yargılanamadığını ,yasama, yürütmen ve yargının birbirinin içine girdiğini söyledi. Erdoğan’ın daha seçilmeden önce ‘Ben tarafsız değilim.Tarafsız da kalamayacağım’ sözlerini hatırlatan Karslı, ’Eğer siz sandıktan çıkana tarafsız gözü ile bakacak olursanız o zaman Saddam da sandıktan çıktı. O da tarafsızdı’ diyerek her sandıktan çıkanın tarafsız olmadığını kaydetti.

Aralarında Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Mustafa İsem’in du bulunduğu özel konumdaki kişilerin istifası ile ilgili soruya Karslı şu yanıtı verdi: ”Parti suyun yüzünü yansıtıyor. Meyvesi dalında sallanan bir ağacın ne ağacı olduğunu soramayacağınız gibi AK Parti de bir proje partisidir. Türkiye’nin Güneydoğu Bölgesi Hakan Fidan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Abdullah Öcalan tarafından bölünmüştür. Zaten AK Parti proje partisidir dememin nedeni bu. Dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ABD Dışişler eski Bakanı Colin Powell tarafından onaylanan bir projedir. Hatta bu projede Deniz Baykal da Cumhurbaşkanı olacaktı. Ancak Baykal, çalışmayıp yattığı için olamadı ve onun yerine Abdullah Gül geldi” dedi.

Türkiye bölünerek büyüyecek diyorlar

MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın Türkiye’nin bölünmesi için çok çalıştığını da belirten Karslı, ”Şimdi diyorlar ki Türkiye bölünerek büyüyecek. Yani yeni bir Osmanlı olacağız. Cumhuriyet bir ara rejimdir. Hani birileri çıkıp Cumhuriyet bir reklamdı. O da sona erdi dedi ya işte Fidan, Cumhurbaşkanı ve Öcalan arasındaki sır küpünden dolayı Türkiye’nin Güneydoğu Bölgesi tamamen bölündü” diyerek Cumhuriyetin geldiği noktayı gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a güvenmediğini, sabah söylediğini akşam inkar ettiğini belirten Merkez Parti Genel Başkanı Karslı, ”Cumhurbaşkanı sabah başka akşam başka söylüyor. Bir dediği diğerini tutmuyor. Hatırlayın Cumhurbaşkanı Libya için ne demişti. NATO’nun orada ne işi var demişti. Peki ne oldu, NATO Libya’ya girdi. O zaman neden çıkıp bir şey söylemedi. Çünkü söylediği şeye kendisi de inanmıyor” diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine güvenmediğinin altını çizdi.

Karikatür Başbakan

7 Haziran seçimleriyle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çalışma yaptığını ve hangi İlden kimin aday olacağını da Erdoğan’ın belirlediğini iddia eden Başkan Karslı, ’Başbakan da hikaye Bakanlar da. Ben zaten Başbakan’a ‘Karikatür’ diyordum, söylediğimin de ne kadar doğru olduğu bir kez daha ortaya çıktı” diyerek kendisinin geçmişinin orta olduğunu ve milletvekilliği’ne soyunan Hakan Fidan’ın da geçmişinin orta olduğunu açıkladı.

Türkiye’de Başkanlık sisteminin uygulandığı,Yargı,Yasama ve Yürütmenin birbirinin içine girdiğine dikkat çeken Karslı, ’Cumhurbaşkanı’nın hızla karar verebilmesi için Türk Tipi Başkanlık sistemi gerektiğini söylüyor. Zaten Başkanlık sitemi uygulanıyor. Başkanlık için zaten parlamento hukuk dışı bir sistem uyguluyor. Bunun adı Başkanlık değil, Padişahlıktır. Yani sistem Şer-i bir sistemdir’ dedi.

İç Güvenlik Paketi

Abdurrahim Karslı, program yapımcısı Çalar Cilara’nın İç Güvenlik Paketi ilgili sorusuna ise, ”Zaten Türkiye bir polis devleti olma yolunda adım attı. Her şey bu seçimlerde belli olacak. Ben zaten İç Güvenlik Paketi’ne külliyen karşı değilim. Zaten polis susturuldu. Asker susturuldu. Polis ve askerin kolu bağlandı. Zaten bir Hürriyeti kısıtlama olayı var. O da tamam. Daha İç Güvenlik Paketi adı altında neler istiyorsunuz onu açıklayın” diyerek hükümeti sert dille eleştirdi.

Güneydoğu’da çocukların, PKK’nın İstihbarat içindeki elemanları tarafından öldürüldüğünü iddia eden Merkez Parti Genel Başkanı Karslı, ’Oslo görüşmelerinin mimarı Hakan Fidan’dır. Bütün tezgah Fidan tarafından kuruluyor. Bakın Güneydoğu’da bir çocuk öldürülüyor, İçişleri Bakanı çıkıp diyor ki, ’O kurşun bizim polisimizin silahından çıkmadı’ Böyle bir şey olabilir mi? Görevi olayın failini bulup çıkarmak olan Bakan Ala, ne yapıyor hemen savunmaya geçiyor. O makam savunma yeri değil. Olayların faillerini bulup ortaya çıkarmaktır. Uluder’de faili meçhul kalmaz dediler. Ne oldu. Aradan bunca zaman geçti neyi veya kimi buldular. Ortada yok. Hakkari’de yürüyenlerin üzerine polis ateş açtı. Kurşun yağdırdı. Peki o kurşun yağdıranlar kimler. Kısacası askeri de haletliler, polisi de . Şimdide çıkıp Paralel yapı diyorlar. Peki kim bu Paralel yapı. Siz yıllarca bunlarla omuz omuza çalışmadınız mı? şimdi de çıkıp diyorsunuz ki Paralel yapı yaptı”. ”Hatta hükümet ve Erdoğan’ın Paralel yapı PKK’dan da daha tehlikeli. Eğer 7 Şubat 2014 yılında Hakan Fidan gözaltına alınmak istenmeseydi biz Paralel yapının farkında olmazdık. Paralel yapıyı anlayamazdık” diyerek kılıf hazırlama çabası içine girdiklerini belirtti.

Karslı, 300 askeri içeri attıktan sonra ortaya çıkıp Kumpas oldu deminin çözüm olmadığını Ergenekon, Balyoz gibi olayların birilerinin uydurması olduğunu belirterek, Türkiye’nin yakında Merkez Parti ile tanışacağını söyledi.

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı ve Haşim Kılıç

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı görevinden bir ay önce istifa ederek yeni başkana çalışma zemini oluşması için zaman veren Haşim Kılıç, yaptığı konuşmada gider ayarak Ankara’nın kucağına bomba bıraktığını söyleyen Çağlar Cilara, Başkan Karslı’ya Parti Genel Başkanı değil de bir hukukçu kimliğiyle cevap vermesini istedi. Bunun üzerine Başkan Karslı şunları söyledi: ”Anladığım kadarıyla Haşim Kılıç, özgür iradesiyle böyle bir konuşma yapmış. Çünkü artık emekliliğini isteyen bir kişi olduğu için rahatlıkla konuşa bilir. Haşim Kılıç, Yargının bir intikam aracı olarak kullanılmamasını istemiş. Bu da çok doğru ve yerinde bir söz. Türkiye’de yargıdan zarar görmeyen var mı?. Devlet, Adaleti intikam aracı olarak kullanıyor. Zaten AK Parti bir proje partisi olduğunu inkar etmiyor ki?. Siz yüzlerce askeri ve komutanı içeri tıkacaksınız sonrada da dönüp diyeceksiniz ki ‘Pardon’ olacak iş mi. Çünkü birileri bulundukları makamları kin ve nefret için kullanıyor. Bunu için insanlara bağırmak gerekmez. Her işin başı muhabettir. Siz muhabetle olayları anlatırsanız insanlar dinler. Ne yapıyorsunuz, ağabeyiniz gibi çıkıp insanlara bağırıp çağırıyorsunuz. Onu için de ben de size ‘Karikatür’ diyorum. Bugün HSYK’ya bile siyaset getirdiler. Siyaseti yargının içine soktular. Eğer siyaseti yargının içine sokarsanız, bugünkü duruma gelirsiniz. Bunu için de en önemli olay siyaseti yargının dışına çıkarmaktır.”

Merkez Parti Genel Başkanı Abdurrahim Karslı, çok iyi bir kadro oluşturduklarını, önümüzdeki seçimlerde halk kendi bölgesindeki kişileri aday olarak görecektir diyerek, ”Kamuoyu yakın zamanda Merkez Parti’den bahsedecektir. Merkez Parti hiçbir zaman ithal aday göstermeyecektir. Bundan sonra Ne CHP ne MHP sadece ve sadece Merkez Parti olacak ve herkes Merkez Parti’yi konuşacaktır. Artık takke düştü kel göründü. Millet bizi yani Merkez Parti’yi konuşacak” dedi.

Merkez Parti Genel Başkanı Karslı, 22 Şubat’ta Ankara’da büyük bir katılım gerçekleştireceklerini ve yeni katılımlarla kamuoyunun önüne çıkacaklarını sözlerine eklerken, kendisin de Erzurum veya İstanbul yoksa Bursa’dan aday olabileceğini ve buna da partinin karar vereceğini sözlerine ekledi