ALTILI MASA ADAYDA ÇOK GECİKTİ, MİLLETİ UMUTSUZLUĞA SÜRÜKLEDİ

19 Ocak 2023

Merkez Parti Genel Başkanı Prof.Dr. Abdurrahim Karslı, Altılı Masa’nın aday belirlemede çok geciktiğini, tutum ve davranışlarıyla milleti umutsuzluğa sürüklediğini söyledi.

 

Seçim tarihinin 14 Mayıs olarak belirlenmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Genel Başkanımız Karslı, şu ifadelere yer verdi:

 

“Altılı Masa, beyanları ve tutumlarıyla sanki Erdoğan’ın yeniden seçim kazanması için ellerinden geleni yapıyorlar. Örneğin bugünlerde gündemde olan başörtüsü meselesinde Erdoğan’a pası Kılıçdaroğlu verdi. Erdoğan da o pası tepe tepe kullanıyor. Anayasal düzeyde düzenleyelim diyor. Muhalefet buna destek verirse bu defa sokaklarda, meydanlarda ‘Bakın ben bu hak ve hürriyeti anayasal düzeye taşıdım’ diyecek. Muhalefet destek vermezse sokaklarda, meydanlarda bu defa başörtüsüne müsaade etmediler diyerek onu kullanacak. Dolayısıyla muhalefetin tutumu maalesef iktidara alan açmaktadır. İktidarın elini güçlendirmek için adeta onlara pas veriyor.

Bu aday belirleme noktasında da çok geciktiler. Başka konuları görüşüyoruz derken meseleyi çok uzattılar. Adayı belirleyip meydana inerek nasıl bir geçiş dönemi düşündüklerini, vaatlerini kasaba kasaba, şehir şehir gezip bunu anlatması gerekirdi. Ama Erdoğan her hafta bir şehirde miting yapıyor. Ortağı Bahçeli, mitinglere başladı. Altılı Masa da bir an önce adayı belirleyip piyasaya çıkması, yek vücut olup milleti heyecanlandıracak yeni bir hikâye anlatması lazım. Kamuoyu araştırmalarına bakarsanız birkaç aya göre Altılı Masa’nın oylarının nispeten düştüğünü, AK Parti’nin oy topladığını görüyoruz. Bunlar Altılı Masa’nın üzerine düşeni yapmadığını göstermektedir. Bir de kendi içlerinde çelişkili beyanları insanları hepten ümitsizliğe düşürmektedir. Altı partinin her birinden farklı ses çıkınca, her birinin siyasi taahhütleri farklı ve uç noktalarda olunca millet doğal olarak temkinli yaklaşmaya başlamaktadır. Bu belirsizlikle bir yola girmektense, 20 yıldır Erdoğan ile devam eden bilinen bir yol daha uygun mu diye bir tereddüde düşmekte ve kararsızlar yeniden yuvaya dönme sürecine girmektedir. Dolayısıyla madem seçim tarihi de belli oldu, Altılı Masa bir an önce adayını açıklayıp bir an önce meydanlara inmesi gerekmektedir. Artık sürekli görüşüp iki sayfa protokol neşretmek kimseyi tatmin etmiyor. Emin olun o neşrettikleri metinleri, protokolleri de kimse okumuyor ve insanları heyecanlandırmıyor.”