DEMİRALP: “Ekonomi İle Geldiler, Ekonomi İle Gİdecekler”

23 Mayıs 2018

Merkez Parti Ekonomi’den sorumlu Genel Başkan Yardımcısı İrfan Demiralp mevcut hükümetin ekonomik alanda başarısız olduğunu belirterek “Ekonomi ile geldiler, ekonomi ile gidecekler. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

AKP’nin 12 yıldır ülke ekonomisini iyi yönetemediğini, yapısal sorunları çözemediğini vurgulayan Demiralp “Neler bunlar, Türkiye’nin tasarruf açığı var, enflasyon döngüsü var, dış ticaret açığı var ve katma değer yaratan üretim yapamama problemi var. Sonuç olarak Türkiye orta gelir tuzağı denilen açmaza düşmüştür. Bu durumdan çıkmak kolay değil. Çin ve Güney Kore 15 yılda bu tuzaktan çıktı. Türkiye’nin dış borç stoku 130 milyar dolardan, 390 milyar dolara yükselmiştir. Ancak bu kaynaklar verimli alanlara, yani üretime yönlendirilmemiştir” diye konuştu.

Dış borçlarla bol miktarda AVM ve inşaat yapıldığına dikkati çeken İrfan Demiralp konuşmasını şöyle sürdürdü :

“Türkiye, Avrupa’nın en çok gökdelene sahip ülkesi olmuştur. Ülkemizdeki 141 gökdeleni 116 ile Rusya, 68 ile Almanya ve 54 adet ile İngiltere izlemektedir. Yani dış borcun yüzde 65’i inşaat sektörü ile AVM yatırımlarında kullanılmıştır.”

Ülkenin ekonomik alanda düzelmesi için gerekenleri de açıklayan Demiralp “Bir kere tasarruf açığı kapatılmalıdır. Kaynaklar yüksek katma değer yaratan yatırımlara yönlendirilmelidir. İleri teknolojiye dayalı üretimi destekleyecek şekilde eğitime yatırım yapılmalıdır. Meslekte sadakate değil, liyakate dayalı yükselme oluşturulmalıdır. Seçim ve siyasi parti yasaları meclis yoluyla, halkın gerçek iradesini ortaya koyacak şekilde değiştirilmelidir. İşte bu nedenle Türk siyasetinde Merkez Parti ortaya çıkmıştır. Emin adımlarla iktidara yürüyoruz” dedi.