DÖĞER: AZİZ MİLLETİN CANI BU KADAR KIYMETSİZ OLMAMALIDIR

7 Şubat 2023

Merkez Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hüsnü Döğer, deprem bölgesindeki tabloyu üzüntüyle takip ettiklerini söyledi. “Bu aziz milletin, bütçesi, malı canı bu kadar kıymetsiz olmamalıdır. Milletin hakkı aranmalıdır. Yapanın yanına kar kalmamalıdır” dedi.

 

Döğer’in ifadeleri şöyle:

 

“Türkiye’nin jeolojik olarak en aktif deprem kuşağı üzerinde yer aldığını hepimiz bilmekteyiz. Ders almadığımız açıkça görülüyor.

Ağır kış şartlarında çetin mücadeleler veriliyor. Acımız zaman geçtikçe, uygulama ve çaresizlikleri görüp izledikçe daha da artıyor.

Deprem vergilerinin yanlış kullanıldığını, tedbirlerin, organizasyon ve hazırlıkların yeterli seviyede olmadığını açıkça görüp izliyoruz.

Depremin büyüklüğü hasar ve zararı, kuralsızlık, mühendislik hatası, denetim eksikliği, rüşvet ve hırsızlık çarkının sonucudur. Yeni binaların bile depremdeki yıkılmış halleri defalarca değiştirilen yönetmeliklerin işe yaramadığını bizlere göstermektedir. Bunlar yapı denetimi, deprem yönetmeliği, radyal Temel’ce 35 -40 beton, demir çelik vb. birçok konularda vicdansız insanların yapmış oldukları hırsızlık ve sahtekarlıklarının sonucudur.

Satış ilan sitelerindeki yazılan fiyatlar, teknik özellikler, yapılan uygulamalar ve sonuçları ortadadır. Meslek erbabı olmayan liyakatsiz inşaat müteahhitlik işleri yapan şahıs ve şirketlerin incelenmesi ve yasal düzenlemeler ile gereğinin yapılması gerekir.

Yol, köprü, okul, hastane, kışla, resmî kurum ve kuruluşlara ait binaların yapımını gerçekleştirenler dahil denetimden geçirilmeli ve ağır cezai şartları olmalıdır.

Bu aziz milletin, bütçesi, malı canı bu kadar kıymetsiz olmamalıdır. Milletin hakkı aranmalıdır. Yapanın yanına kar kalmamalıdır.

Deprem bölgesinde yaşayan vatandaşlarımıza, resmi, sivil toplum kurum ve kuruluş çalışanlarına, yardım ve kurtarma ekiplerimize, gönüllülerimize rabbim güç, kuvvet, dayanma gücü ve kolaylıklar versin Tekrar milletimizin başı sağ olsun, geçmiş olsun.”