DÖĞER: İKİNCİ TURDA DA KILIÇDAROĞLU’NA DESTEĞE DEVAM

25 Mayıs 2023

Merkez Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hüsnü Döğer, siyasetin değer ve ilkeler üzerinden yapılması gerektiğini belirterek, “Makam ve mevkiler gelip geçicidir. Ülke geleceği birinci planda tutulmalıdır” dedi.

 

 

14 Mayıs seçimlerinde ilke ve değer siyaseti izlediklerini ve Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklerini aktaran Döğer, “Merkez Parti’nin kuruluş yılı 2014’den beri savunduğu hürriyet, demokrasi, adalet, kuvvetler ayrılığı, sosyal devlet gibi ilkeler var. Bize en yakın pozisyonda olan Millet İttifakı adayını desteklememiz şaşırtıcı değildir. Zira şahıslar bizim gündemimiz hiçbir zaman olmadı. Biz şahısların hangi ilke ve değerleri ortaya koyduğuna bakmaktayız. Bizim inandıklarımızı Sayın Kılıçdaroğlu ve Millet İttifakı dile getirdi ve siyasal tercihimizi onlardan yana kullandık. Hürriyet, demokrasi, adalet kavramlarından saptıklarında en büyük muhalifleri yine biz oluruz. Çünkü biz siyaseti koltuk pazarlıklarına indirgemiyoruz. 2014 yılından beri bu duruşumuzdan taviz vermedik, vermeye de niyetimiz yok” dedi.

 

28 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçiminde de ilke ve değer siyasetinden yana tavır alacaklarını kaydeden Döğer, Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na destek vermeye devam edeceklerini ifade etti.

 

Merkez Parti Başkanlık Divanı toplantısında alınan kararı açıklayan Döğer, şu ifadelere yer verdi:

 

“Ülkemiz bu seçim döneminde; özellikle ekonomik, siyasi, hukuki ve uluslararası dış politika, deprem, sel felaketi ve benzeri sebeplerle zor günler yaşamaktadır. Şu anda ülkemiz; kurum ve kuruluşları çalışamaz, hukuk işlemez, ortak akıl ve iradenin olmadığı, demokratik kuralların yok edildiği, tek bir şahsın yönetimi ile kaos içine sürüklenmiştir. Bu kaostan çıkışın şu anda mümkün olmadığı görünmektedir.

 

Bu sebeple siyasi parti ayrımı gözetmeksizin herkesin, iktidarın içindeki duyarlı ve samimi insanlar da dahil muhalefetin tamamı, ülke ve millet yararına ortak bir zeminde buluşmak zorundadır. Bu ortak zeminin hedefi SEVGİ, HÜRRİYET, MÜZAKERE ve ADALET olmalıdır. Demokrasiye giden yolun yöntemi ise: AKIL, BİLİM. HUKUK ve GÜÇLER AYRILIĞI (yasama-yürütme-yargı) esaslarının hâkim kılınmasıdır. Bunun da tek çaresi birlik olmaktır. Muhalefetin bir kısmının bazı konularda bir araya gelmesi ve hukuken bazı adımlar atması sevindiricidir ancak yeterli değildir. Çünkü sıkıntılar göründüğünden daha çok ve büyüktür.

 

Altı partinin ortak Cumhurbaşkanı adayı çıkarması güzel bir gelişmedir. Bu gelişme en azından muhalefette olanları ümitlendirmiş, kuşkusuz seçimlerde Millet İttifakı’nın başarı şansını arttırmıştır. Özellikle l3. Cumhurbaşkanı adayı Kemal KILIÇDAROĞLU’nun konuşmalarında vurguladığı AHLAK ve ADALET, Türkiye’nin bugün en çok ihtiyacı olan iki kavramdır. Ülkemizde siyasi ahlakın ciddi şekilde bozulduğu ortadadır. ADALET ise her noktada zafiyete uğramış durumdadır.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesiyle egemenlik, kayıtsız, şartsız milletindir, kesinlikle tek şahsın ve sarayın olmamalıdır. Bu görüşümüzü yineleyerek, 14 Mayıs seçiminde gösterdiğimiz ilkesel tavrı 28 Mayıs ikinci tur seçimlerinde de sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyor, yeniden MİLLET İTTİFAKI’nın adayı Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU diyoruz.

 

Kamuoyuna ve basına saygı ile duyurulur.”