“Dünya Madenciler Günü buruk kutlanıyor”

30 Mayıs 2018

Merkez Parti Demokratik Kitle Örgütlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hasan Macit, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Macit mesajında şöyle dedi ;

Yaşanan son maden kazaları nedeniyle “Dünya Madenciler Günü”nü buruk olarak kutlamaktayız.

AKP İktidarı döneminde madencilerin can güvenlikleri ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi ile ilgili düzenlemelerin yapılmadığı, yapılan düzenlemelerin de iş güvenliğini sağlamak yerine kazancı artırıcı düzenlemeler olduğu görülmektedir.
Maden işletmelerinin ruhsatlandırılması, denetlenmesi esnasında siyasi tercihlerin öne çıkması, devletin maden işletmesinden çekilmesi, sendikal işçi örgütlenmelerine işverenlerce izin verilmemesi, verilse de gerçek sendikaların kurulamaması, maden kazalarına davetiye çıkarmaktadır.
Siyasi nedenlerle ruhsat alamayan ve siyasi denetlemeler sonucu kaçak maden işletmeleri çoğalmaktadır. Bu nedenlerle AKP döneminde, ölümlü kazaların artmasına neden olmaktadır.
Türkiye, dünya ülkeleri içerisinde en fazla ölümlü maden kazası sıralamasında, üçüncü dünya ülkelerini de geride bırakarak ilk sıralarda yer almaktadır. Unutulmamalıdır ki, AKP İktidarının ilk uygulaması “iş güvenliği Yasası”nı iptal etmek olmuştur. Bunun sonucu işverenlere daha çok üretim, daha çok kazanç için işçi haklarını kısıtlayabilirsiniz mesajı verilmiştir.
İşçi haklarını aldığı, iş güvencesinin sağlandığı, gerçek anlamda işçi haklarını savunan sendikaların kurulduğu ve çalışma barışının sağlandığı bir Türkiye dileği ile tüm madencilerin günlerini kutlar, kazasız yarınlar dileriz.