İlhan’dan ’20 Kasım’ yorumu: Tablo ibret verici

24 Mayıs 2018

Merkez Parti Ankara İl Kadın Kolları Başkanı Songül İlhan, Türkiye’de çocuk olmanın zor olduğunu belirterek, eğitim sisteminin bozuk, ekonomik şartların berbat olduğu bir ortamda çocuk sahibi olmanın daha zor olduğunu söyledi.

Ülkenin içinde bulunduğu sosyo ekonomik açmazların çocukların geleceğini kararttığına dikkat çeken İlhan, bu konuda toz pembe bir tablo çizmeye çalışanların büyük bir yanlış içinde olduğunu kaydetti. İlhan, 14 yıldır en temel konularda bile bir gelişme kaydedemeyen iktidarın başkalarına çamur atma hakkı olmadığını vurguladı.

İlhan, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

“20 Kasım dolayısıyla basına da yansıyan istatistikler bizleri derin bir endişeye sevk etti. Türkiye’nin eğitim kalitesi, 2014 yılı itibariyle 65 ülke içinde 62. sırada. Çocukların maddi refahı bakımından 2014 yılı itibariyle 30 OECD ülkesi arasında sonuncu. Çocukların eğitim sıralaması, 2014 yılı itibariyle 30 OECD ülkesi arasında sonuncu. Çocukların sağlık ve güvenliği bakımından, 2014 yılı itibariyle 30 OECD ülkesi arasında yine sonuncu. Çocuk yoksulluğu bakımından 2014 yılı itibariyle tüm OECD ülkeleri arasında son sırada. Yoksul ailelerin çocuklarının tüm çocuklara oranı, 2014 itibariyle 30 OECD ülkesi arasında en kötü durumda. Çocuk yaşta evlendirilenler sayısı bakımından 2013 yılı itibariyle dünya üçüncüsü. 2014 yılı sonu itibariyle 474 çocuk hükümlü, 1.683 çocuk ise tutuklu durumdadır. 2014 yılında bin 377’si erkek, 9 bin 718’i kız çocuğu olmak üzere, 11 bin 95 çocuğun cinsel suçlara maruz kaldı.”

Bu tablodan utanç duymayanların siyasi arenada bir dizi paranoyalar ürettiklerini dile getiren Songül İlhan, “Ne üst akıl, ne paralel, ne dış güçler sizi temize çıkarabilir. Ortada iktidarın sorumsuzluğunu yansıtan kara bir tablo var. Ve bu gibi olumsuz durumların üstünü kapatmak için türlü türlü bahaneler üreten bir iktidar mevcut şu an. Kimsenin çocuklarımızın ve ülkenin geleceğiyle oynamaya hakkı yok. Yaklaşık 14 yıldır ülkeyi siz yönetiyorsunuz. Bunun hesabını elbette sizden soracağız, başkalarından değil” diye konuştu.