Karslı: ‘Dinin esası hürriyettir. Ekmeksiz yaşarım hürriyetsiz yaşayamam’

24 Mayıs 2018

Merkez Parti Genel Başkanı Abdurrahim Karslı resmi twitter hesabından seçim propagandalarında Bediüzzaman Said Nursi’yi kullananları eliştirdi ve bu baskıcı rejimi Bediüzzaman’ın desteklemesinin olanaksız olduğunu vurguladı.
Karslının açıklamaları şöyle:

‘Kıymetli arkadaşlar bazı tanıdık simalar seçim yaklaştıkça özellikle Bediüzzaman’dan nakillerle AKP lehine yazılar yazmaya başladılar… Bediüzzaman’ın esas mesleği sünneti seniyyeye harfiyyen uymak, yani “hürriyet ve meşverettir”.

Bu hükümet tek parti değil,tek adam iktidarıdır. Yani hükümet akla ve hürriyete düşmandır. Bu yapılanları Bediüzzaman’dan delillerle izah etmek hakikat ile asla bağdaşmaz, yalandır. Hürriyet için Abdülhamit’i tenkit eden, İttihat ve Terakkinin safında yer alan Bediüzzaman, bu zamanda böyle bir despotizme cevaz verir mi?

Şimdi hükümeti alkışlayanlar korkularından 12 Eylülde Kenan Evren’e methiyeler düzüyorlardı, fakat utanmadan unuttular ve demokrat oldular. Onun için yapılan alakasız nakiller ve kafa karıştıran münasebetsiz benzetmelere nazar etmeyiniz. Bunlar bir fikri rezil ediyorlar…

Ağacı gösteren meyvesidir. Siz yanlış tevillere değil, yapılan ve ortada olan sonuçlara bakınız. Hükumet en çok dine ve adalete zarar verdi. Kuranı Kerimin dört esasından biri adalettir. Adaletiniz yoksa hiç bir şeyiniz yoktur. Bunu her mümin kabul eder. Bu zamanda nerede adalet var? Bediüzzaman “ekmeksiz yaşarım hürriyetsiz yaşayamam” diyor. Zilletle yaşamaktansa izzetle ölmeyi tercih ederim diyor. Dinin esası hürriyettir. Onun için cemattenim deyip, yanlış teviller yapanlara inanmayın. İslam alimleri tefsiri şeyhlere ve abilere yazmamış, hepimize yazmıştır.

Eğer yazdıklarımız akla uygunsa kabul ediniz demişler. Bu yazılanlar ne akla ne de yaşananlara uymaktadır. Sadece ya korku ya da menfaattendir. Cumhuriyeti ara rejim kabul edeni, ben bir dindar cumhuriyetçiyim diyen Bediüzzaman’la nasıl izah edeceksiniz. O zaman bir yalan söyleyen var! Bazı şeyleri fahş etmeye edebim müsaade etmiyor. Lütfen birileri de biraz utansın ve sussun. Memleketimiz yanıyor, artık yeter… Cemaatlerin başındakiler ve yetkililer birazcık insaflı olmalılar… artık yeter… Hükumetle iş tutmayı bıraksınlar. Mahkeme-i kübra var…’