Karslı: “PKK’yı Azdıran, AKP’dir”

30 Mayıs 2018

Halk TV’de yayınlanan “Sol Şerit” programına konuk olan Merkez Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Abdurrahim Karslı “AKP ve PKK ortak çalışıyor. Son günlerde PKK’nın azmasının nedeni de AKP’dir” dedi.

Programda Ümit Aslanbay ve Cüneyt Akman’ın sorularını yanıtlayan Genel Başkan Karslı, çözüm süreci ile ilgili olarak küresel güçlerin isteklerinin yerine getirildiğini vurguladı. Karslı açıklamasında “Son günlerde PKK’yı azdıran, AKP’dir. Yoksa Türk-Kürt arasında bir sorun yok. O bölgede insanlar, silah zoruyla oy kullanıyor. AKP’de, PKK ile ortak çalışıyor. Siyasal islam yapanlar, cumhuriyeti sevmez, istemez, kabul etmez. Bölünerek büyümeyi isterler. O nedenle Güneydoğu’yu bölmek istiyorlar” dedi.

Cemaat ile ilgili soruları da yanıtlayan Abdurrahim Karslı “Cemaat partisi değiliz. Şöyle bir bakarsanız, kaç aydır çalışıyoruz. İçimizde cemaatten kimseyi gördünüz mü ?.Biz Türkiye’nin partisiyiz. Ayrıca cemaatler siyasetin içerisinde olmamalı. Ama AKP her şeyi çığrından çıkardığı gibi cemaatleri de çığrından çıkardı. Araya mali çıkarlar girince cemaatler de siyasetin içerisine girdi. Siyasetimizin hedefi ahlak, hukuk, hak ve özgürlük. İşte onun için bir siyasetimiz yok.Onun için de siyasetin merkezindeyiz ve adımız Merkez Parti ” diye konuştu.

2012 yılında dinlendiği tespit edildiği için Terörle Mücadele Şubesine ifade vermeye gittiğini de belirten Karslı “Telefonda birisiyle konuşmuşum ve Merkez Parti’yi kuracağımı söylemişim. O şahıs da bana iyi olur, AKP’de de rahatsız olanlar var demiş. Bütün olay bu. Ama ben orada da söyledim. 2 yıl önce dinlendiğim için şikayetçi olduğumu söyledim. Hatta komik bir olay da oldu. Polisler zabıt tutarken bazı konuşmalarımı hukuki deyimler olduğu için anlamamış ve noktalamalarla geçmişler. Bir öğrencim de tweet atmış. Biz derslerde zaten zor anlıyoruz, sizin anlamamanız normal diye. Tabi güldük geçtik” şeklinde konuştu.

Merkez Parti’nin AB üyeliği konusuna bakışını da programda açıklayan Genel Başkan “AB kriterleri hürriyeti ve hayatı ifade eder. Biz şu anda isim ve resimle cumhuriyetiz. İşte bu nedenle AB kriterleri bizim için çok önemli. Avrupa’ya yönümüzü dönmemiz lazım çünkü onlardan almamız gereken şey çok” dedi.

Haziran 2015 seçimlerinde iddialı olduklarını da belirten Karslı “Bakın samimiyetle söylüyorum, biz en çok oyu AKP’den alacağız. Çünkü AKP’nin tüm baskısına rağmen büyüyoruz. AKP meydanlarda usulsüzlüklerini ve yanlışlıklarını düzeltmeye çalışacak, biz hukuk, adalet, ahlak ve özgürlüğü anlatacağız. Artık tüm bunlara rağmen halk yine AKP’ye oy verecekse artık yapacak bir şey yok” diye konuşmasını tamamladı.