Karslı, Zaman Gazetesine konuştu: ‘Yolsuzluk ve yasaklara, ahlaksızlık ve adaletsizlik de eklendi’

24 Mayıs 2018

Merkez Partisi (MEP) Genel Başkanı Prof. Dr. Abdurrahim Karslı, Türkiye’de işleyen hukukun mevcut iktidarın eleştirilmemesi üzerine kurulduğunu söyledi.
Kendisi ünlü bir hukukçu olan Prof. Karslı, “Hukuk Güneydoğu’da ayrı, İstanbul’da ayrı. Kobani olaylarında 50 vatandaş öldü, hiçbir dava açılmadı. İstanbul’da hükûmet aleyhinde bir tweet atan hemen kendini adliyede buluyor. Ülkede hukuk yok.” dedi.

Zaman’a konuşan tanınmış hukukçu Prof. Dr. Abdurrahim Karslı, iktidarın devlet imkanlarını kullandığını, 28 Şubat’tan daha ağır şekilde muhalifleri baskıladığını, insanlarda korku psikolojisinin hakim olduğunu aktardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçmişte ‘Mağdurların sesi olacağım’ diyerek oy topladığını hatırlatırken dünyada ve ceza kanunlarında olmayan ‘paralel’ diye bir suçun ortaya atıldığını, bunun Kırmız Kitap’a konulduğunu vurguladı. “Yolsuzluk, yoksulluk, yasaklar vardı. Bunlara ahlaksızlık ve adaletsizlik eklendi.” ifadelerini kullandı. İşte Karslı’nın açıklamalarından satırbaşları:

CİDDİ TOKAT YİYECEKLER: “Seçim güvenliği sağlanırsa tek başına AKP iktidarı görünmüyor. Ciddi bir tokat yiyecekler. Çeşitli tuzaklarla seçim güvenliğini ihlal edip iktidarı elde edemezlerse seçim iptali gibi şeyler bile düşünebilirler. Oyları eriyor, panikteler. İktidarın ellerinden gitmesini, ölümleri olarak görüyorlar.”

DİNİN REDDETTİĞİNİ YAPTILAR: “Herkesi böldüler, en sonunda da inananları. ‘Namaz boynumun borcu hırsızlık evin harcı’ derler. Bunlar böyle bir din türetti. Dinin reddettiği şeyleri yaptılar; israf, yalan, iftira, hukuksuzluk. Dinin asgari ölçüsü yalan söylememektir. Adamlar yüzünüze baka baka yalan söylüyorlar. Adaletiniz yoksa rüku ve secdenizin bir manası yok. Hak tanımayandan hak talep etmek Hakk’a karşı hürmetsizlik. Türkiye’nin geldiği nokta bu.”

DİNİ İSTİSMAR EDİP KORKU EKİYOR: “Din üzerinden siyaset yapan dine zarar verir. AKP dini istismar edip korkuları ekiyor, ‘ben olmazsam din elden gider’ diyor. Artık insanların namuslarına da dil uzatılıyor. Hükümeti tenkit eden herkes aynı torbanın içinde. Bu ahlaklı bir şey değil.”

ERDOĞAN YAKINLARINI DA SIFIRLADI: “Seçimden sonra 17-25 Aralık yolsuzluk dosyaları mutlaka açılır. Bu dosyaları kapatanlar da mesul. Tayyip Bey sadece kendini değil yakınındakileri de bitirdi. Telefon edip ‘sıfırla, yok et delilleri’ dediği zaman kendini, inancını, hatta çocuklarının istikbalini de sıfırladı.”

SERMAYESİ YALAN, MALI HARAM: “12 Eylül’e döndük. İddialardan dolayı insanlar aylardır içeride. ‘Hakkımızda iddianame düzenleyin, dava açın, suçumuzu bilelim, kendimizi savunalım.’ diyorlar. Anayasa Mahkemesi, ‘9-10 ayda iddianame yazılmaması uzun bir süre değil’ diyor. Bunların hak hukuk tanıdıkları yok. Hukuku, kendine göre dizayn ediyor. Cemaatlere, farklı düşünceye karşı. Kafasında bir cemaat var; Bilal Erdoğan ve ekibi. Tek adamlık. Bir insanın sermayesi yalan, malı da haramsa o insandan kaç.”

Zaman.com.tr ‘de haberi okumak için tıklayın