Karslı’nın özelleştirmelerle hesaplaşma planı

30 Mayıs 2018

Merkez Parti Genel Başkanı Abdurrahim Karslı, yapılan özelleştirmelerden mal alan firmalarla masaya oturacaklarını ve yeniden hesaplaşacaklarını söyledi. Karslı, “Ya bugünkü fiyatlarla ödeme yapacaklar, ya da aldıklarını iade edecekler” dedi.

Merkez Parti Genel Başkanı Abdurrahim Karslı, yapılan özelleştirmelerden mal alan firmalarla masaya oturacaklarını ve yeniden hesaplaşacaklarını söyledi. Karslı, “Ya bugünkü fiyatlarla ödeme yapacaklar, ya da aldıklarını iade edecekler” dedi.

Merkez Parti Genel Başkanı Abdurrahim Karslı, yaptıklarının devr-i sabık yaratmak olmadığını, tamamen gayr-i yasal bir durumu ortadan kaldırmak istediklerini söyledi. Anayasa Mahkemesi’nin ve Bölge İdare Mahkemesi’nin özelleştirme konusunda verdiği kararlar olduğunu belirten Karslı, bu yolla 500 milyar dolarlık bir kaynak oluşturulabileceğini söyledi.

Merkez Parti lideri şunları söyledi:

“Bu iktidar döneminde 62 milyar dolar özelleştirme yapıldı. Bunun reel değeri en az 10 katıdır. Bu 500 milyar dolar bir kaynağın ortaya çıkması demek. Devr-i sabık yaratma girişimi de değil bu. Hukuki zemini var.”

“Gel seninle oturup konuşalım. Sabahleyin kapını kırmayacağım, operasyon yapmayacağım” diye çağrısı yapacaklarını belirten Karslı, şöyle devam etti:

“Bir tebliğat çıkacağım. Sen özelleştirmeden bir satın alma yaptın. Bu aldığın malı Bölge İdare Mahkemesi iptal etmiş. İktidar sana ‘devam et’ demiş ama bunu elinde tutman usulüne uygun değil. Geri vermen lazım vermemişsin. Kanuna bununla ilgili özel hüküm koymuşlar sende kalması için. Üstelik bunu da Anayasa Mahkemesi, ‘Şahsa yönelik özel kanun olmaz’ diye iptale etmiş.

Bütün bunlara rağmen bu mal senin elinde. Ben bunları seninle tartışmıyorum. Diyorum ki, diyemim ki Balıkesir SEKA. Biçilen değer 76 milyon dolar. Ama satılan rakam 1.6 milyon. Bir başkası Tekel. 200 milyon dolara satıldı. Ondan alan 800 milyon dolara, ondan alan da 2.2 milyar dolara sattı. Yani 10 katı, 20 katı. 50 katı, 100 katı değerli olan özelleştirmeler var.

Şimdi biz bunlara şunu diyeceğiz.

Sen Özelleştirme İdaresi’nden şu malı aldın mı? Ne kadara aldın? Buna ne kadar yatırım yaptın?

Bütün rakamlar hakkaniyetli bir şekilde ortaya çıkacak. Al sana ödediğin rakam ve yaptığın yatırım tutarı, bizim işletmemizi geri ver diyeceğiz. Yoksa bu işi Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nda bu işi seninle birlikte yapan da suçlu. Bu satışta usulsüzlükler var. Bu iş mahkemeye intikal edecek. Usulsüzlükler var. Bu mal senin elinden geri alınacak.”

Merkez Parti Başkanı Karslı, amaçlarının satılan mallara el koymak olmadığını, bu yolla hem hukuksuzluğu gidermek hem de kamunun uğradığı zararın telafi edileceğini söyledi. Karslı, bir de çıkış yolu sunacaklarını belirterek şunları söyledi:

“Bak sana bir kapı daha. Hem bu işi sana vereni, hem de kendini muhakeme konusu yapmak istemiyorsan bugünkü reel kıymetini çıkaralım. Bu reel kıymetini öde, işletme gene sende kalsın.”

Karslı, bu kamuoyunun vicdanını da rahatsız etmeyen, adil, usulüne uygun bir yaklaşım olduğunun altını çizdi.

Abdurrahim Karslı, “Bunu neye dayanarak getireceksiniz” sorusuna karşılık da şunları söyledi:

“Ortada bir hukuksuz bir işlem var. Hukuksuzluk devam ediyor. Hukuksuzluk devam ettiği müddetçe zaman aşımı olmaz. Hukuksuzluk kesilmiş değil ki. Ortada icra edilmemiş bir kanun hükmü var. Bu karar icra edilmeli ve alınanlar iade edilmeli idi.”

Konuşmasını, “Size daha açık bir şey söyleyeyim” diye devam eden Merkez Parti Genel Başkanı Karslı, ortada duran hukuksuz tablodan dolayı yabancı şirketlerin cesaret edip özelleştirmeye giremediklerinin altını çizdi. Karslı bir de örnek verdi:

“Seydişehir Alüminyum Tesisleri. Cengiz Grubu 300 milyon dolara özelleştirmeden almış. Mehmet Cengiz bunu yabancılara satmak istiyor. Yabancılar da almak için can atıyor. Ama bir korkuları var. ‘Tamam bunu alalım da bu tesis niye sende?’ diye soruyorlar. ‘Yarın biri bunu bizden istemez mi? Bunun garantisini ver’ diyorlar.

Aynı şekilde ben de soruyorum. Arkadaş bu satış usulsüz. Niçin sende? Onların cevabı da belli. ‘Onu git bana verene sor’ diyor.”

Bu milletin en büyük derdinin ekonomik problemler olduğuna vurgu yapan Karslı, öteki hassasiyetlerin törpülendiğinden yakındı.