Muzaffer Aslan

24 Mayıs 2018

Muzaffer Aslan
Dış İşleri ve Dış Temsilciliklerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
1946 Kerkük doğumlu i1k ve orta tahsilini Kerkük”te yaptı. Tıp tahsilini Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamladıktan sonra 1975 de Almanya’ya gitti. Hannover Üniversitesi Tıp Fakültesinde Anesteziyoloji ve Reanimasyon ihtisasını aldı. Bir süre aynı hastanede çalıştı. 1983 ten itibaren Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim dalında öğretim üyesi olarak görev aldı.
Irak Türkleri Kültür Yardımlaşma Derneğinde yönetici olarak bulundu. 1988 de bir grup arkadaşıyla Irak Milli Türkmen Partisini kurdu. 17 Nisan 1993 tarihinde partinin birinci olağan kongresinde genel başkanlığa seçildi. 1997 yılında Irak Türkmen Cephesi kurucuları arasında yer aldı.
1992 den 1999 a kadar Irak ulusal kongresinde yönetim kurulu üyesi olarak Türkmenlerin temsilciliği üstlendi. Ayrıca, kısa adı UNPO olan Birleşmiş Milletlerde temsilcisi olmayan milletler topluluklar teşki1atında Ortadoğu Bölge sorumlusu ve yönetim kurulu üyesi olarak Türkmenleri temsil etmektedir. Başta Birleşmiş Milletler ve Avrupa Parlamentosu olmak üzere birçok uluslararası kuruluşta Türkmenleri temsil etmiş, ve Temmuz 2004 de Irak Geçici Parlamentosunda Seçici Kurul Üyesi olarak görevlendirilmiştir. 2005-2012 yıllarında Irak Cumhurbaşkanlığı Divanında Türkmen işlerinden sorumlu Müsteşarlık görevinde bulundu
İngilizce, Arapça ve Almanca biliyor. Evli ve 4 çocuk babasıdır.