Prof. Dr. Abdurrahim Karslı’dan AKP’ye destek veren Nurculara uyarı

24 Mayıs 2018

Merkez Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Abdurrahim Karslı, Bediüzzaman Said Nursi’yi kullanarak AK Parti lehinde açıklamalar yapan bazı isimlere ateş püskürdü.
Bu kişilerin “ya korku ya da menfaatten” dolayı bu desteği verdiklerini vurgulayan Karslı, “Bazı şeyleri fahş etmeye edebim müsaade etmiyor. Lütfen birileri de biraz utansın ve sussun. Memleketimiz yanıyor, artık yeter… Cumhuriyeti ara rejim kabul edeni, ben bir dindar cumhuriyetçiyim diyen Bediüzzamanla nasıl izah edeceksiniz. O zaman bir yalan söyleyen var! Cemaatlerin başındakiler ve yetkililer birazcık insaflı olmalılar… artık yeter… Hükumetle iş tutmayı bıraksınlar. Mahkeme-i kübra var…” dedi.

İşte Karslı’nın o ifadeleri: “Kıymetli arkadaşlar bazı tanıdık simalar seçim yaklaştıkça özellikle Bediüzzamandan nakillerle AKP lehine yazılar yazmaya başladılar… Bediüzzamanın esas mesleği sünneti seniyyeye harfiyyen uymak,yani “hürriyet ve meşverettir”.Bu hükümet tek parti değil,tek adam iktidarıdır. Yani hükümet akla ve hürriyete düşmandır. Bu yapılanları Bediüzzamandan delillerle izah etmek hakikat ile asla bağdaşmaz, yalandır. Hürriyet için Abdülhamiti tenkit eden,İttihat ve Terakkinin safında yer alan Bediüzzaman, bu zamanda böyle bir despotizme cevaz verir mi?” “Şimdi hükümeti alkışlayanlar korkularından 12 Eylülde Kenan Evrene methiyeler düzüyorlardı, fakat utanmadan unuttular ve demokrat oldular. Onun için yapılan alakasız nakiller ve kafa karıştıran münasebetsiz benzetmelere nazar etmeyiniz. Bunlar bir fikri rezil ediyorlar… Ağacı gösteren meyvesidir.Siz yanlış tevillere değil,yapılan ve ortada olan sonuçlara bakınız. Hükumet en çok dine ve adalete zarar verdi. Kuranı Kerimin dört esasından biri adalettir.Adaletiniz yoksa hiç bir şeyiniz yoktur.Bunu her mümin kabul eder. Bu zamanda nerede adalet var? Bediüzzaman “ekmeksiz yaşarım hürriyetsiz yaşayamam” diyor.” “Zilletle yaşamaktansa izzetle ölmeyi tercih ederim diyor.Dinin esası hürriyettir. Onun için cemattenim deyip, yanlış teviller yapanlara inanmayın. İslam alimleri tefsiri şeyhlere ve abilere yazmamış, hepimize yazmıştır. Eğer yazdıklarımız akla uygunsa kabul ediniz demişler.BU yazılanlar ne akla ne de yaşananlara uymaktadır. Sadece ya korku ya da menfaattendir. Bazı şeyleri fahş etmeye edebim müsaade etmiyor. Lütfen birileri de biraz utansın ve sussun. Memleketimiz yanıyor, artık yeter… Cumhuriyeti ara rejim kabul edeni,ben bir dindar cumhuriyetçiyim diyen Bediüzzamanla nasıl izah edeceksiniz.O zaman bir yalan söyleyen var! Cemaatlerin başındakiler ve yetkililer birazcık insaflı olmalılar… artık yeter… Hükumetle iş tutmayı bıraksınlar. Mahkeme-i kübra var…”