“Sadece hukuksal değil sosyolojik bir sorunla karşı karşıyayız”

23 Mayıs 2018

Merkez Parti Genel Başkan Danışmanı Ali Çitil, devlet içinde yapılanan FETÖ ile mücadele edilmesi gerektiğini belirterek, ancak bu kapsamda izlenen yol ve yöntemlerin ciddi sıkıntılar barındırdığını söyledi. KHK’larla birlikte Türkiye’de bir mağdurlar ordusu oluştuğunu dile getiren Çitil, bunun sadece hukuksal değil sosyolojik problemlere de yol açtığını ifade etti.

Çitil, “İşinden atılan, ailesine bakmakla yükümlü olan birçok insan ne yapacağını kara kara düşünüyor. Toplumsal bir gerçekle karşı karşıyayız. Bu gerçekler gözardı edilirse toplumsal bir patlama kapıda. Hukuku askıya almak yerine hukuku işletmemiz gerekir. Aksi takdirde önünü alamayacağımız sosyolojik bir problemle uğraşmak zorunda kalırız” dedi.

KHK mağdurlarının başvuracakları hukuki yollar konusunda ciddi bir kafa karışıklığı olduğunu aktaran Çitil, bu hukuki açmazları ortaya koyabilmek adına Merkez Parti olarak seminerler düzenleyeceklerini, 4 Ekim’de Merkez Parti Genel Merkez binasında bir bilinçlendirme faaliyetine başlayacaklarını kaydetti.