Söz Haysiyettir

23 Mayıs 2018


Genel Başkanımız Prof. Dr. Abdurrahim Karslı Türiye’deki mevcut siyaset hakkında beyanda bulundu:

“Siyasette herkes beyanlarına çok dikkat etmeli. Söz insanın karakterini yansıtır, haysiyetini ve namusunu gösterir. Onun için insan, zamana ve mekana göre değil de her zaman ve her yerde adil olacak sözler söylemeli. Her sözümüz ile hem dünyada hem ahirette muhakeme edileceğimizi unutmamalıyız.

Türkiye’deki siyasette her bir siyasetçi diğer bir partide ya da görüşten olan kişilere karşı yüzde yüz zıt bir beyanda bulunabiliyorlar. Sonra baktığımızda bu birbirine zıt iki cenahın söylemlerini birbirleriyle değiştirdiklerini görüyoruz.

Türkiye’de herkes kendi fikrinin müfsidi olmuş, herkes en çok kendi fikrine zarar veriyor. Mesela Atatürkçülüğe CHP kadar zarar veren başka bir parti yok. Muhafazakar kesime de en çok zarar verenin AKP olduğu ortada. Günümüz siyasetinin aracı yalan amacı menfaattir. Bundan daha üzücü bir hal olamaz. Meclisteki ya da meclise girmeyi hedefleyen partilerin hiçbirinin milletin menfaatini kendi menfaatinden daha çok gözettiğini düşünmüyorum.

Merkez Parti olarak hiçbir zaman Türkiye’deki bu yalan ve menfaat çemberine çekilmeyeceğiz. Adalet, hürriyet ve insan hakları gibi eksikliğini iliklerimize kadar hissettiğimiz temel değerlerin ülkemizde yeşermesine çalışıyoruz. Biz bu sebeple Türkiye’deki siyasete alternatif sunuyoruz. Milletimizin her bir ferdi ile kardeşçe yaşayabilmek için, insanlardaki iyilikleri görmeye çalışıyoruz. Herkesi adalete teşvik etmeye; aç ve susuz yaşayabileceğimizi, hürriyet ve adalet olmadan asla yaşayamayacağımızı vatandaşlarımıza anlatmaya çalışıyoruz.

Bizce devletin beka sorunu yanında daha birçok sorun bu hükümet tarafından başımıza sarıldı. Yalnız maddi değil manevi hırsızlık yaptılar. Milletin manevi değerlerini tahrip ettiler.

Aziz milletimiz adaleti ve hürriyeti aramalı, arıyor ve bulacaktır. Bu zamana kadar hiç bu kadar adaletsiz ve hürriyete muhtaç bir hale düşmemiştik. Hürce fikir yürütmeden büyütüyoruz çocuklarımızı. İlkokuldan itibaren, öğretmen, cami hocası, ortaokul, üniversite, yüksek lisans derken hocası öğretmeni tarafından sürekli bir şekilde hür düşünmemiz engelleniyor. En ileri tahsili alsak dahi bu bilgileri işletemiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı ve diğer siyasilere, din adamlarına tam itaat mantığı ile hareket etmeye başladık. Mutlak itaat mantığı ile yaşadıklarımız ortada. Aklımızı çalıştırmadığımız, vicdanlı olmak için gayret etmediğimiz her gün toplum olarak kötüye gidiyoruz.”