Yaşar Asiler’den üniversitelere çağrı: 12 Eylül’e mesafeli olmayın

24 Mayıs 2018

Merkez Parti Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Yaşar Asiler, 12 Eylül duvarının vakıflara, partilere, derneklere şiddetle çarptığını belirterek, “Biz 12 Eylül’e çarpmadık. 12 Eylül bütün sivil topluma çarptı” dedi.
Merkez Parti’de bir gelenek haline gelen konferansların bu haftaki konuğu Merkez Parti Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Yaşar Asiler oldu.

‘Kurumsal Örgütlenme’ başlığı altında Türkiye’deki idari ve sosyal yapıyı irdeleyen Asiler, konuşmasında, 12 Eylül Darbesine atıfta bulunarak, bu konuda derinlemesine araştırmalar yapılmadığına dikkat çekti. Üniversitelere çağrıda bulunan Asiler, her yıl yüksek lisans ve doktora programlarındaki akademik çalışmaların belli oranlarda 12 eylül 1980 darbesine ve sonrasında yaşanan gelişmelere ayrılması gerektiğini gerektiğini söyledi.

Fakültelerin 12 Eylül gibi önemli bir hadiseye mesafeli yaklaştığını savunan Asiler, bu olgunun yeterince irdelenmemesinin Türkiye’deki kurumsal örgütlenme ve yapılanmanın gelişememesine neden olduğunu ifade etti.

Asiler şu ifadelere yer verdi:

“Örgütsel yapı, modern hayatın her alanında bizimle beraberdir. Kamu kurumlarında, valilikler, belediyeler ve devlete ait bütün kurumlar. Ticari anlamda, şirketler ve kooperatifler. Sosyal hayatta sendikalar, vakıflar, dernekler, dini örgütler. Siyaset kurumunda ise, partiler örgütsel yapıyı oluşturmaktadır. Bütün bunlar modernleşmenin temel sonuçlarından birisidir. İnsan ihtiyaçları arttıkça, artan ihtiyaçların rasyonel bir şekilde giderilmesi gerekmektedir. Bu rasyonellik sadece örgütler aracılığıyla sağlanabilir. Dolayısıyla örgütler hayatımızın her alanını kapsamaktadır. Bu yüzden üzerinde durulması gereken önemli bir kavramdır.”